Clenbuterol jest dość powszechnie stosowanym specyfikiem wśród siłaczy, kulturystów oraz innych sportowców. Wiele osób zastanawia się jednak nad działaniem tego środka. Niektóre opinie są pozytywne, lecz na rynku przeważają negatywne wypowiedzi na temat tego wspomagacza. Mówi się o tym, że clenbuterol ma bardzo niekorzystne działanie na ludzkie serca. Zdaniem innych osób jest to pomocny środek, jeśli chce się w szybszym tempie utracić nadmiar tkanki tłuszczowej, jednocześnie nie tracąc przy tym na masie mięśniowej. Reasumując można tym samym nieco wyrzeźbić swoją sylwetkę i sprawić, że stanie się ona atrakcyjniejsza i pozbawiona nadmiaru tłuszczu. Eksperci podkreślają jednak zgodnie, że stosowanie clenbuterolu niesie za sobą negatywne skutki dla ludzkiego organizmu, dlatego z pewnością warto się nad tym poważnie zastanowić, chociaż początkujący sportowcy nie zważają na ostrzeżenia i chcą stawać się coraz lepsi w jak najkrótszym czasie. Właśnie wtedy sięga się najczęściej po clenbuterol.

Szybsze spalanie tłuszczu

Clenbuterol to stymulant odpowiedzialny w dużej mierze za szybsze spalanie tłuszczu oraz przyspieszenie procesu metabolizmu w organizmie. Lek ten pojawił się na rynku już w XX wieku, jednak dopiero w XXI wieku zyskał tak dużą popularność, gdyż sportowcy zauważyli, że jest im w stanie pomóc w osiąganiu coraz to lepszych wyników sportowych. Niekiedy środek ten wykorzystywany jest jako lek na astmę, chociaż kibice nie reagują zbyt pozytywnie, gdy słyszą, że sportowcy wspomagają się tym lekiem, gdyż uważają, że w niektórych przypadkach jest to niedozwolone wspomaganie i zwiększa się tym samym swoje szanse na lepsze wyniki, uzyskując tym samym przewagę nad resztą stawki. Jest to jednak zdecydowanie najczęściej stosowany specyfik wśród kulturystów, ponieważ można dzięki niemu zwiększyć masę mięśniową i przyspieszyć proces spalania tłuszczu. To oznacza, że przed ważnymi zawodami można zbudować naprawdę wysoką formę i prezentować się bardzo dobrze.

Poprawa wyników sportowych

Większość sportowców sięga po clenbuterol, ponieważ chcą tym samym poprawić swoje wyniki sportowe. Nie za bardzo obchodzi ich to, że tym samym mogą negatywnie wpływać na swoje zdrowie. Środek ten pomaga też szybciej schudnąć, nie tracąc przy tym masy mięśniowej, która dla kulturystów jest tak bardzo istotna. Niektórzy badacze uważają również, że lek zwiększa wydolność organizmu, jednak nie ma to odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie zostało to w żaden sposób potwierdzone. Utrata tkanki tłuszczowej jest w tym przypadku gwarantowana. Zwiększa się tym samym tempo przemiany materii, pozytywnie można wpłynąć na ogólne funkcjonowanie własnego organizmu, dzięki czemu eliminuje się też wszelkie oznaki zmęczenia i poprawia się własne samopoczucie. W niektórych opiniach przewijają się słowa, które mówią o tym, iż clenbuterol wpływa na proces budowy mięśni i wzmacnia go. W związku z tym środek ten w sporcie wywołuje mieszane uczucia.

Skutki uboczne

Clenbuterol niesie za sobą wiele skutków ubocznych, a więc jego stosowanie dla ludzi nie jest całkowicie bezpieczne, z czego sportowcy często zdają sobie sprawę. Sięgając po ten środek można wywołać u siebie:

  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • nerwowość,
  • wymioty,
  • skurcze mięśni,
  • nadmierną potliwość,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia,
  • zgagę,
  • ból w klatce piersiowej.

Widać wyraźnie, że jest to dość ryzykowny krok, jednak większość sportowców nie przykłada do tego zbyt dużej wagi, ponieważ liczy się dla nich to, że mogą dzięki specyfikowi stać się lepszymi zawodnikami i zyskać przewagę nad innymi sportowcami. Oczywiście wszystko w tym przypadku zależy od ludzkiego organizmu, ponieważ nie każdy posiada takie same możliwości. Organizm człowieka cechuje się zróżnicowaną odpornością, dlatego też warto dwa razy zastanowić się nad tym, zanim sięgnie się po ten środek. Zdaniem niektórych badaczy clenbuterol wpływa negatywnie na pracę serca, można tym samym doprowadzić do arytmii, czy też nawet do zawału, gdy ze środka korzysta się zbyt często.

Legalność

Środek jest legalny w większości państw. Sprzedawany jest na szeroką skalę na terenie Stanów Zjednoczonych, ale też w okolicznych państwach, dlatego dostęp do niego nie jest zbyt trudny. Każdy może to uczynić, gdy będzie chciał sprawdzić jego działanie na własnym organizmie. W niektórych dyscyplinach sportowych stosowanie tego środka jest jednak w zbyt dużych dawkach zabronione, ponieważ komisje uznały, że można tym samym poprawić swoje wyniki sportowe, a to jest niedopuszczalne. Wśród kulturystów ten produkt jest jednak cały czas bardzo popularny. Nie ulega wątpliwości, że clenbuterol pomoże zainteresowanym osobom spalić tkankę tłuszczową w zdecydowanie krótszym czasie, nie tracąc przy tym na masie mięśniowej. Faktem jest jednak też to, że specyfik niesie za sobą ogrom skutków ubocznych i nie w każdej dyscyplinie sportowej można z niego swobodnie korzystać, dlatego wszystko zależne jest w tym przypadku od sportowców, ale też ich trenerów, którzy decydują jakie specyfiki podawać swoim zawodnikom.