Co to jest HCG i jakie są jego właściwości?

HCG to inaczej ludzka gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon wytwarzany najpierw przez zarodek, a następnie przez łożysko u kobiet w czasie ciąży. Zadaniem HCG jest utrzymanie wczesnej ciąży poprzez stymulację ciałka żółtego do produkcji progesteronu. HCG jest wydalany w postaci niezmienionej z moczem. Fakt ten wykorzystano w testach ciążowych. Obecność beta-HCG w moczu stanowi podstawę do stwierdzenia ciąży już po 10 dniach od zapłodnienia. Gonadotropina kosmówkowa, oprócz tej istotnej dla utrzymania ciągłości gatunku właściwości, pełni również inne funkcje. Jej działanie biologiczne przyrównuje się do właściwości LH (hormonu luteinizującego), wytwarzanego w przysadce mózgowej. HCG odpowiada między innymi za produkcję testosteronu oraz prawidłową czynność jąder u mężczyzn. Hormon stymuluje spermatogenezę, czyli produkcję plemników. Wzmaga również rozwój męskich narządów płciowych oraz wtórnych cech płciowych.

HCG ma duże znaczenie we współczesnej kulturystyce. W sportach siłowych wykorzystuje się ten hormon do tzw. odbloku cyklu, a także w długich cyklach (powyżej 16 tygodni). Żeby zrozumieć sens stosowania HCG w cyklach, warto zwrócić uwagę na fizjologię gonadotropin. W organizmie człowieka poziom gonadotropin jest regulowany za pomocą sprzężenia zwrotnego w osi podwzgórze – przysadka – jądra. W podwzgórzu wytwarzana jest gonadoliberyna, która stymuluje produkcję i uwalnianie gonadotropin podwzgórzowych. Te z kolei stymulują pracę jąder. Pobudzone do produkcji hormonów jądra wytwarzają testosteron i inne sterydy anaboliczne. Ich wysokie stężenie hamuje produkcję zarówno gonadoliberyny, jak również gonadotropin przysadkowych. Długotrwałe zahamowanie podwzgórza i przysadki prowadzi do atrofii jąder i do bezpłodności. W kulturystyce przy długotrwałym stosowaniu sterydów anaboliczno-androgennych dochodzi właśnie do takiej sytuacji zablokowania podwzgórza i przysadki, co grozi poważnymi konsekwencjami dla jąder i dla zdrowia całego organizmu. Zatem włączanie HCG do cykli jest istotne ze względu na zabezpieczenie funkcji jąder.

Pomimo tego, że HCG ma podobne spektrum działania jak testosteron, zastosowanie gonadotropiny w celach anabolicznych jest nieuzasadnione i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. HCG jest mniej skuteczne niż pozostałe sterydy anaboliczno-androgenne i dla uzyskania podobnych efektów należałoby stosować bardzo wysokie dawki HCG. Niestety, taka ingerencja w oś podwzgórze – przysadka – gonady mogłaby powodować nieodwracalne zmiany. Gonadotropin nie należy się bać, trzeba po prostu wiedzieć jak je stosować.

Jak stosować HCG w cyklach?

Jak już wspomnieliśmy, stosowanie gonadotropin w cyklach jest nie tylko uzasadnione, ale również w wielu przypadkach konieczne dla zapobiegnięcia atrofii jąder. Stosowanie niskich, bezpiecznych dawek HCG pozwala nie tylko chronić gonady, ale dodatkowo eliminuje niektóre skutki uboczne stosowania sterydów anaboliczno-androgennych. Gonadotropina pozwala przy tym zachować uzyskaną masę mięśniową na dłużej.

Stosowanie HCG podczas samego cyklu ma sens tylko jeśli korzystamy z długich cykli. Niektórzy uważają za takie okresy powyżej 10, a inni powyżej 16 tygodni. W takich przypadkach stosowanie HCG nie zaburza hormonalnej osi sprzężenia zwrotnego, ale imituje działanie przysadki i pozwala na zachowanie funkcji jąder.

Przy krótszych (tzn. 6-8-tygodniowych cyklach) HCG stosuje się w celu pobudzenia jąder, odblokowania ich po cyklu. Dzięki temu cykle są nie tylko bezpieczniejsze, ale również skuteczniejsze.

 

Jak dawkować HCG podczas cyklu?

Najczęściej spotykanym obecnie stężeniem HCG jest 5000 IU (jednostek międzynarodowych). W przeszłości można było trafić na gonadotropiny także w stężeniach 1500 IU lub 2000 IU. Również kilkanaście lat temu wielu kulturystów hołdowało przekonaniu, że całą zawartość opakowania należy zastosować na raz. Pamiętajmy, że takie dawkowanie HCG może przynieść więcej problemów niż korzyści. Dziś większość sportowców i kulturystów wie, że maksymalna dawka gonadotropiny nie powinna przekraczać 1500 IU na jeden zastrzyk. Takie zastrzyki można wykonywać co 3 dni, gdyż okres półtrwania tej substancji w organizmie człowieka wynosi ok. 36 godzin.

Jeśli decydujemy się na stosowanie HCG w trakcie cyklu, należy zdecydować się na przyjmowanie minimalnej dawki hormonu. Oznacza to, że można stosować 500 IU co 2 dzień przez 2 tygodnie. Następnie należy zrobić około miesięczną przerwę i ponownie wrócić do przyjmowania HCG w tej samej dawce.

W krótkich cyklach podawanie podczas cyklu HCG może okazać się nieopłacalne, ponieważ bilans kosztów do ewentualnych zysków nie wypada korzystnie.

Warto wspomnieć również o sposobie podawania gonadotropin. Pośród kulturystów są dwie szkoły przyjmowania tych hormonów. Jedni stosują zastrzyki domięśniowe, a inni wybierają podskórne iniekcje insulinówką. Obie formy podania są równie skuteczne. Zastrzyk podskórny np. w brzuch może okazać jednak się nieco wygodniejszy niż zastrzyk domięśniowy.

Jak przechowywać HCG?

Po zakupie, HCG należy przechowywać je w lodówce. Trzymanie hormonu w temperaturze pokojowej może powodować wytracenie wartości tej substancji. Rozrobione HCG (połączenie proszku HCG z rozpuszczalnikiem) przechowywane w temperaturze lodówki jest według informacji od producenta aktywne przez ok. 12 godzin. Niektórzy doświadczeni w stosowaniu gonadotropin sportowcy uważają jednak, że w praktyce rozrobione HCG przechowywane w temperaturze chłodniczej nie traci w znacznym stopniu swoich wartości przez okres nawet 10-12 dni.

Duże znaczenie ma również korzystanie z oryginalnego, pełnowartościowego HCG. Jeśli mamy wątpliwości co do jakości produktu, można wykonać prosty test. Wystarczy kilka kropli gotowego produktu nanieść na najzwyklejszy test ciążowy, dostępny do kupienia w aptece. Po upływie określonego na ulotce testu czasu, na płytce testowej powinien pojawić się wynik pozytywny (zwykle są to 2 kreski). Wówczas mamy pewność, że kupiliśmy HCG dobrej jakości.

 

Czy warto przyjmować HCG?

Na podstawie własnych doświadczeń wielu kulturystów może potwierdzić, że podczas stosowania testosteronu może dochodzić do zmniejszenia objętości jąder. Jest to zjawisko atrofii, spowodowane zablokowaniem osi podwzgórze – przysadka – gonady. Przyjmując testosteron egzogenny (z zewnątrz), blokujemy produkcję własnego, endogennego androgenu. HCG warto włączyć do cyklu, by jądra wróciły do odpowiednich rozmiarów i by produkcja naturalnego testosteronu w organizmie unormowała się. Oczywiście, można zrezygnować z HCG i czekać kilka miesięcy na powrót do normalności. Nie należy jednak brać za pewnik tego, że gospodarka hormonalna po istotnej i długotrwałej ingerencji sama szybko wróci do równowagi. Wiele zależy tutaj od wieku i od indywidualnych właściwości organizmu.

Błędem jest jednak myśleć, że kilka zastrzyków z HCG wystarczy do “odblokowania” pracy jąder. Niestety, wiele początkujących osób nie zdaje sobie sprawy z właściwego dawkowania gonadotropin i wysnuwa mylny wniosek, że przyjmowanie HCG nie ma sensu. Przy cyklach do 12 tygodni dla uzyskania zadowalających efektów, należałoby wykorzystać 3 opakowania HCG. Przy dłuższych cyklach sprawa nieco się komplikuje, gdyż należałoby proces odbloku powtórzyć dwa razy. Warto też pamiętać, że im dłuższy jest cykl, tym powrót do harmonii hormonalnej będzie dłuższy i trudniejszy.

Odpowiedź na pytanie postawione w podtytule brzmi oczywiście: tak. Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak w przypadku jakichkolwiek substancji anaboliczno-androgennych, również w przypadku stosowania HCG należy dobrze zgłębić temat, dowiedzieć się nieco o mechanizmach działania poszczególnych hormonów i stosować je z głową.

Podsumowanie

HCG jest niezbędne po cyklu, by pobudzić jądra do normalnej pracy oraz by przeciwdziałać ich atrofii. Niektórzy wykorzystują ten hormon również w trakcie cyklu w przypadku cykli długich. Przy stosowaniu sterydów, HCG może się okazać niezbędne, by zapobiec zachwianiom gospodarki hormonalnej organizmu oraz by zachować płodność.