Sterydy jako środek zakazany w sporcie. Dlaczego?

Sterydy anaboliczne to nic innego jak testosteron i jego syntetyczne pochodne. Są zakazane w sporcie, ponieważ skutki, do jakich przyjmowanie ich prowadzi, mogą być tragiczne. Najczęstsze negatywne efekty wskazywane przez lekarzy to bezpłodność, zaburzenia akcji serca oraz udary mózgu. Czy to oznacza, że jeżeli zaliczę pełny cykl, spotka mnie jedno lub więcej spośród wymienionych nieszczęść? Wszystko zależy od tego, co przyjmujesz i w jaki sposób to robisz.

 

Największe niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą przyjmowanie sterydów anabolicznych związane jest z brakiem wiedzy oraz doświadczenia osoby, która zdecydowała się na zakupów środków. Często dochodzi do sytuacji, kiedy szczególnie młodzi ludzie, samodzielnie i bez żadnych konsultacji z choćby kolegami z siłowni, opracowują plany i metody dawkowania. Niejednokrotnie bywa, że już od początku środki zostały wybrane w sposób nieprawidłowy, dawki dostarczane do organizmu są zbyt duże, zaś osoba która je przyjmuje, dodatkowo zwiększa jeszcze ilość substancji, niecierpliwie wyczekując niewidocznych po pierwszych dniach efektów. Tak więc w ciągu np. jednego tygodnia, osoba taka pierwszy raz przedawkowała podwójnie już na starcie, zaś kilku dniach i kolejnym zwiększeniu przyjmowanych ilości, przedawkowanie było już 4-krotne. Takie postępowanie rzeczywiście może przynieść katastrofalne efekty, niektóre wręcz nieodwracalne.

 

Zamierzam przyjąć zaleconą dawkę. Zasięgnąłem także opinii ekspertów. Czy teraz już nic mi nie grozi? Otóż… w dalszym ciągu wszystko zależy od Ciebie. Kolejne pytanie brzmi: gdzie zdobyłeś swoje środki i czy jesteś pewny tego co podajesz do organizmu. Jedynym słusznym miejscem zakupu sterydów anabolicznych są tylko i wyłącznie sklepy. Żadni sprzedawcy z aukcji internetowych zachwalający złote środki o nieznanej zawartości, żadni koledzy kolegów, którzy w sekrecie podają Ci ściśniętą w dłoni tajemniczą tabletkę lub ampułkę. Tylko i wyłącznie sklepy, w których możesz zakupić pewne i bezpieczne środki.

 

Zanim przyjmiesz sterydy pomyśl spokojnie, czy rzeczywiście stać Cie na tą inwestycję. Jeżeli zgromadziłeś pieniądze na środki, które nie wystarczą Ci nawet na jedną kurację, odpuść sobie, zaczekaj, spróbuj kolejnym razem. W tym czasie dowiedz się o nich więcej. Wiedza dotycząca każdej substancji może być nieoceniona. Skutki przyjmowania substancji, o których wiemy niewiele, lub nie wiemy zupełnie nic, mogą być opłakane.

 

Większość opinii na jakie natrafisz w internecie, będzie zdecydowanie negatywnych. Wiedz jednak, że sterydy stosowane są także w medycynie, zupełnie jawnie i bezproblemowo. Lekarze stosuje je zarówno w leczeniu kobiet jak i mężczyzn. Te pierwsze przyjmują sterydy w przypadkach raka piersi. Mężczyźni natomiast przyjmują je gdy dochodzi do nieprawidłowego rozwoju narządów płciowych. Sterydy anaboliczne podawane są także chorym na raka oraz AIDS, w celu powiększenia utraconej w czasie choroby masy mięśniowej.

 

Skutki uboczne przyjmowania sterydów anabolicznych mimo wszystko się zdarzają. Ktoś nie dopilnował pochodzenia swojej substancji, ktoś inny kupił tanie zamienniki, kolejna osoba nie mogła doczekać się efektów i na własną rękę zwiększyła dawkę. Co właściwie może się wówczas wydarzyć? Lista chorób na jakie można zapaść, niewydolności i zaburzeń jest naprawdę długa.

 

Uzależnienie. Przez chwilę poczujmy się jak na karuzeli, w której trzeszczą i pękają stalowe, niegdyś solidne mechanizmy. Ktoś nieostrożnie przyjmuje sterydy anaboliczne. Popełnia wyżej wymienione błędy, za nic ma ostrzeżenia o jakich czytał, lub jakie słyszał np. od kolegów. Nie prowadzi też prawidłowych cykli. Sam ustala sobie ilość podawanych środków, czas kuracji i jej intensywność. W pewnym momencie zamierza jednak odpuścić. Coś niepokojącego dzieje się z jego ciałem. Nie musi być to nic wielkiego, np. coraz częściej dochodzi do uciążliwych infekcji skórnych, które ciężko zaleczyć, pojawia się trądzik lub coś w jego rodzaju. Pada decyzja o odstawieniu sterydów. Natychmiast wzrasta poziom agresji, pojawiają się bóle głowy, bezsenność, zaburzenia trawienia, nadmierna potliwość. Wszystkiemu towarzyszy piekielne uczucie braku czegoś. Osoba, o której mowa przekroczyła niewidzialną granicę. Granicy tej nigdy nie ujrzysz wcześniej. Widoczna staje się dopiero po fakcie. Wpadłeś w uzależnienie, które towarzyszyć Ci będzie do końca życia. Uzależnienie to można leczyć udając się do specjalisty, korzystając z odpowiednich terapii i ośrodków, ale nie zmienia to faktu, że jest ono dożywotnie. Jedyne co możesz zrobić, to nauczyć się jak z nim żyć, jak walczyć z głodem i w jaki sposób wpływać na własną motywację. Uzależnienie to działa na identycznej zasadzie jak alkoholizm i narkomania. Organizm, który nauczyłeś, że odpowiednia dawka podawanych substancji równa jest tyle i tyle, już nigdy nie zechce tej poprzeczki obniżyć ani zapomnieć o niej na amen. Dlaczego kilka zdań wyżej wspomniano o uszkodzonej karuzeli? Bo w tym momencie dopadła Cię np. ginekomastia a Ty nie jesteś w stanie przestać przyjmować sterydów.

 

Czytając o zagrożeniach nie powinieneś czuć się zastraszany. Celem gromadzenia tych wszystkich informacji jest głównie troska o ludzkie zdrowie. Pomyśl o tym, że możesz być bardzo ostrożny w tym co robisz i przyjmujesz, ale zupełnie niespodziewanie możesz okazać się świadkiem początków zaburzeń u innej osoby, np. u kolegi. Wtedy to Ty jako pierwszy możesz być w stanie zwrócić mu na to uwagę i tym samym pomóc mu w odpowiedniej chwili.

 

Jakie niebezpieczeństwa mogą zatem spotkać osobę, który przyjmuje sterydy w sposób nieodpowiedni? Pierwsze na co możesz zwrócić uwagę, to zmiany w wyglądzie. Może być to pojawienie się nadmiernego owłosienia, zmian skórnych w szczególności na twarzy lub zmiana barwy głosu. Są to częste efekty testosteronu podniesionego do zbyt wysokiego poziomu. Łatwym do zauważenia skutkiem ubocznym są też wahania nastrojów, zaburzenia emocjonalne, opuchlizna na twarzy i zwiększona tendencja do powstawania siniaków. Są to pierwsze sygnały dzwonka alarmowego. U siebie natomiast możesz poczuć nagły wzrost apetytu, problemy ze snem i boleści towarzyszące trawieniu. Na pewno nie przeoczysz także nieprawidłowej, przyśpieszonej akcji serca lub jego arytmii, pogorszenia wzroku lub płytkiego snu, a czasem problemów z zasypianiem. Pomimo prowadzenia sprawdzonego planu treningowego może dojść do wyraźnego osłabienia mięśni, nawet z fazie ich przyrostu.

 

Przyjmowanie sterydów anabolicznych musi się zatem odbywać ze szczególną ostrożnością. Najgorszymi ze skutków ubocznych ich przyjmowania są bezpłodność, rak prostaty u mężczyzn, zaś u kobiet zaburzenia w miesiączkowaniu. Ponadto może dojść do nieodwracalnych zmian wątrobowych, udarów mózgu i zawałów serca, prowadzących ostatecznie do śmierci. Wszystko to może się wydarzyć, gdy przyjmowane środki pochodzą z niepewnego źródła, dawkowane są nieprawidłowo, lub gdy po prostu stawiamy na maksymalny przyrost masy mięśniowej, zapominając o kondycji organizmu i doprowadzając go do skrajnego wyczerpania. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, przeanalizuj dokładnie krok to kroku, jakie postawiłeś od momentu przyjmowania sterydów. Musisz także mieć świadomość tego, że z wieloma z wymienionych niepożądanych skutków i zaburzeń nie masz szans poradzić sobie sam. Nie wahaj się poprosić o pomoc lekarza lub specjalistę, jeżeli dojdzie do niepożądanych efektów. Lepiej reagować wcześniej, niż czekać na rozwój wypadków.

 

Wpływ sterydów na zdrowie jest niezaprzeczalny. Ludzki organizm zbudowany jest w taki sposób, aby przy zachowaniu prawidłowej kondycji samodzielnie radził sobie z wysiłkiem. Wprowadzając zdobyte środki ingerujesz w jego balans. Od Ciebie teraz zależy czy robisz to w mniej lub bardziej bezpieczny sposób. Dla niedoświadczonych lub pozbawionych jakiejkolwiek wiedzy osób, jest to jak stąpanie po cienkim lodzie. Każdy mały błąd może okazać się decydującym i tragicznym w skutkach. Umoralnianie kogoś na siłę nie ma sensu, lecz jeśli widzisz rażące błędy innych, szczególnie młodszych kolegów, może warto w dwóch prostych słowach zwrócić na to uwagę? Szczególnie wtedy, kiedy jesteś dla niego autorytetem.