W dzisiejszych czasach coraz większe grono osób chce poprawić wygląd swojej sylwetki i to właśnie dlatego rusza w tym celu na siłownię. Niestety w wielu przypadkach, aby móc zauważyć zadowalające efekty trzeba trochę poczekać, dlatego duże grono tych osób decyduje się na sięgnięcie po sterydy. W dalszym ciągu o sterydach krąży wiele mitów i legend. Dlatego w niniejszym artykule postanowiliśmy przedstawić Państwu znacznie więcej informacji na temat tych substancji, mamy nadzieję, że okażą się one dla Państwa bardzo pomocne. Zapraszamy!

Czym są sterydy?

Sterydami określa się nic innego, jak substancje, dzięki którym istnieje możliwość przyrostu tkanki mięśniowej w stosunkowo krótkim czasie. Otóż, należy również zaznaczyć, iż sterydy charakteryzują się również tym, że są to swoiste związki chemiczne, inaczej określane również, jako steroidy, czy związki, które pochodzą albo od zwierząt albo od roślin. Sterydy w dzisiejszych czasach są oparte na bardzo nowoczesnych formułach. Dlatego tak chętnie korzystają z nich nie tylko osoby początkujące w budowaniu swojej tkanki mięśniowej, ale również szerokie grono sportowców.

Jaki jest okres czasu działania sterydów?

W chwili obecnej można się spotkać z różnorodnymi rodzajami sterydów. Dlatego też, okres czasu ich działania będzie uzależniony nie tylko od tego, jaki rodzaj danego sterydu będziemy chcieli przyjąć, ale również od tego, jaką jego dawkę zażyjemy. Otóż, należy również zaznaczyć, że w chwili obecnej do jednych z najpopularniejszych sterydów należy zaliczyć w szczególności nic innego, jak sterydy anaboliczne. Sterydy anaboliczne charakteryzują się tym, że są one pochodnymi męskiego hormonu płciowego, a więc niczego innego jak testosteronu. Otóż, należy zaznaczyć, iż w przypadku zażywania sterydów anabolicznych czas ich działania może być bardzo zróżnicowany. Bowiem wyrażony w odpowiedni sposób powinien zostać przede wszystkim okres biologicznego półtrwania, czyli czas, w którym stężenie preparatu we krwi spada o połowę. Wszystkie osoby, które zdecydowały się na zażywanie sterydów anabolicznych bardzo często interesują również bardziej praktyczne wiadomości – jak często stosować dany preparat, by móc uzyskać satysfakcjonujące efekty jego działania. W związku z tym pojawia się następujące pytanie, a mianowicie takie, jak szybko pojawi się pierwszy efekt? Odpowiedź w takiej sytuacji jest tylko jedna, otóż wszystko zależy od postaci chemicznej preparatu oraz formy jego podania.

Sterydy anaboliczne – od jakich czynników uzależniony jest okres trwania ich działania?

Otóż, jak już powyżej zostało wspomniane, sterydy anaboliczne to nic innego, jak swojego rodzaju syntetyczne pochodne testosteronu. Bowiem, podczas zażywania tego rodzaju sterydów cząsteczka takiego testosteronu powinna tyczyć się rozmaitym modyfikacjom struktury cząsteczkowej. A to znowu wpływa w dużej mierze na różnorodne  różnice odnoszące się do różnego rodzaju aktywności biologicznej poszczególnych związków.

Należy również zaznaczyć przede wszystkim to, iż jeżeli chodzi w szczególności o rodzaj modyfikacji to trzeba powiedzieć, iż jest on uzależniony przede wszystkim od drogi podania sterydu anabolicznego. W związku z tym, wszystkie substancje tego typu, które są stosowane zażywane przez osoby ćwiczące doustnie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i wraz z krwią docierają do wątroby. Natomiast, jeżeli chodzi o wątrobę to trzeba powiedzieć, iż część związku aktywnego poddawana jest metabolizmowi – i do komórek docelowych dociera dawka preparatu mniejsza od przyjętej. Oczywiście nie można zapominać przede wszystkim o tym, że występuje wiele rodzajów modyfikacji, jakim poddawane są sterydy anaboliczne przyjmowane doustnie. Bowiem ich głównym celem jest w szczególności znaczące zminimalizowanie efektu pierwszego przejścia. Dzięki takiemu działaniu można w znaczący sposób nie tylko zwiększyć dawkę aktywną leku, ale również w odpowiedni sposób wydłużyć czas jego działania. Dokonać tego można przede wszystkim dzięki zastosowaniu odpowiedniej estryfikacji w pozycji 17 alfa, ponieważ właśnie takie działanie znacząco wpływa na proces wchłaniania się związku z jelita oraz zwiększa lipofilność. W związku z tym każda substancja aktywna trafia do krążenia limfatycznego, omijając wątrobę. Właśnie taka modyfikacja pozwoli osiągnąć między innymi undecylenian testosteronu.

Jak wygląda i na czym polega okres półtrwania sterydów anabolicznych?

Sterydy anaboliczne, które zostają aplikowane do organizmu człowieka w postaci iniekcji potrafią działać w takim organizmie o wiele dłużej niż w przypadku substancji, które zostają stosowane  doustnie. Otóż, należy zaznaczyć, iż wszystkie sterydy, które zostają zażywane w sposób doustny posiadają natomiast o wiele  krótszy czas działania, ale za to efekt po ich podaniu pojawia się szybciej. Wszystkie różnice w czasie działania konkretnych sterydów anabolicznych charakteryzowane są różnymi czasami półtrwania. Otóż, należy wyraźnie zaznaczyć, iż okres półtrwania substancji aktywnej to czas, w którym stężenie leku we krwi, surowicy lub osoczu zmniejszy się do połowy wartości początkowej, po zakończeniu fazy wchłaniania i dystrybucji. Okres półtrwania takie substancji sterydowej nie jest jednoznaczny z czasem jego działania. Aczkolwiek daje możliwość odpowiedniego zaplanowania konkretnego dawkowania takiego leku. W związku z tym można w łatwy oraz szybki sposób uniknąć można dwóch niepożądanych sytuacji –  chodzi przede wszystkim o kwestię przyjęcia zbyt niskiej dawki substancji, jak również braku możliwości osiągnięcia pożądanego efektu, bądź też zażycia dawki zbyt dużej, bowiem takie działanie znacząco zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych.

Jakie są przeciwwskazania do zażywania sterydów?

Jeżeli chodzi o kwestię przeciwwskazań odnoszących się do zażywania sterydów to należy powiedzieć przede wszystkim, iż sterydów nie powinny zażywać osoby niepełnoletnie, ale również takie, które mają problemy z nadciśnieniem. Do pozostałych przeciwwskazań odnoszących się do takiego rodzaju preparatów trzeba zakwalifikować przede wszystkim następujące aspekty, a są nimi: problemy z krążeniem krwi, występowanie problemów z serca, występowanie problemów z niedoczynnością tarczycy, występowanie problemów ze zdrowiem psychicznym, występowanie problemów z wątrobą, występowanie problemów zdrowotnych z nerkami, jak również problemy z widzeniem oraz zażywanie niektórych leków i występowanie nowotworów.

Co należy zaliczyć do ewentualnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania takich preparatów?

Do ewentualnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania takiego rodzaju preparatów można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: możliwość pojawienia się problemów z oczami, możliwość pojawienia się problemów ze snem, możliwość pojawienia się boli stawów, możliwość wystąpienia bóli mięśni, możliwość pojawienia się problemów z naturą psychiczną, jak również możliwość pojawienia się problemów z sercem, problemów z wątrobą oraz problemów z nerkami. W niektórych przypadkach, gdy takie sterydy są stosowane przez dłuższy okres czasu niż jest to wskazane, mogą pojawić się również takie skutki uboczne jak: mrowienie w dłoniach oraz nogach.

Podsumowanie 

Jeżeli chodzi o kwestię sterydów anabolicznych to należy powiedzieć przede wszystkim, iż dzielą się zarówno na krótko działające, jak i długodziałające. Otóż, trzeba zaznaczyć, iż wszystkie związki o krótkim czasie działania są związkami szybko działającymi. Dlatego też w dużej mierze wszystkie  sterydy anaboliczne, które są przeznaczone wyłącznie do zażycia  doustnego, a ich okres półtrwania wynosi od 4 do 48 godzin. Jeżeli chodzi o wydłużenie takiego okresu półtrwania leku to oczywiście jest to możliwe jak najbardziej, a wszystko dzięki estryfikacji pozwalającej na ograniczenie efektu pierwszego przejścia. Należy również zaznaczyć w szczególności to, że wszystkie sterydy anaboliczne o dłuższym okresie działania to leki podawane drogą iniekcji. Ich czas półtrwania wynosi pomiędzy 24 godzinami a kilkunastoma dniami.