Wielu mężczyzn w wieku około czterdziestoletnim ma wrażenie, że wszystko co najwspanialsze zostało już przez nich osiągnięte lub pominięte. Zmarszczki czają się tuż za rogiem, radość z życia wyparowała z licznymi kacami, a ciało już nie jest tak podatne na treningi jak kilka lat wcześniej. Od jakiegoś czasu, dla takich mężczyzn, którzy twierdzą, że ich życie właściwie się już skończyło, pojawiła się możliwość skorzystania z porady specjalisty w dziedzinie “młodości”. Po wstępnym badaniu, które obejmuje wysiłek fizyczny, oraz badanie krwi, lekarz przepisuje receptę na codzienne zastrzyki, które wprowadzają do organizmu HGH, czyli hormon wzrostu. Hormon ten przyjmowany jest poprzez zastrzyki, z racji tego, że zostałby bardzo szybko strawiony i wydalony z organizmu, gdyby był w postaci tabletki.Jeden z mężczyzn stosujących HGH, Ryan z Nashville, nie może wyjść z podziwu, jak przyjmowanie tego hormonu pozytywnie wpłynęło na jego organizm. Zachwala, nie dość, że jakość snu, kondycję fizyczną i ogólny nastrój, to również poprawienie się struktury skóry, która stała się mocniejsza i bardziej sprężysta. Czas regeneracji organizmu po ciężkim treningu skrócił się o połowę. Jednak, jak sam twierdzi, najlepszą rzeczą podczas przyjmowania HGH jaka go spotkała, był brak kaca po ciężkich i intensywnych nocach. Efekty można dostrzec po zaledwie kilku tygodniach przyjmowania codziennych zastrzyków.

Kiedy Ty zasypiasz, dla niektórych przychodzi czas wytężonej pracy. Do roboty zabiera się wtedy przysadka mózgowa – leżący u podstawy mózgu niewielki gruczoł w kształcie fasolki, którego zadaniem jest produkcja hormonów – między innymi hormonu wzrostu (HGH). Ten składający się ze 191 aminokwasów polipeptyd krąży w układzie krwionośnym i przyczepia się do specjalnych receptorów w komórkach. Stymuluje wątrobę do produkcji potężnego, insulinopodobnego czynnika wzrostu, który pobudza wzrost kości, mięśni i chrząstek. Intensyfikuje także proces lipolizy, czyli przekształcania tkanki tłuszczowej w wolne kwasy tłuszczowe, które krążą we krwi i są wykorzystywane jako źródło energii. HGH jest produkowany w największych ilościach w dzieciństwie i podczas okresu dojrzewania, a potem jego wydzielanie zaczyna się stopniowo zmniejszać. Gdy masz czterdzieści lat, wytwarzasz go mniej więcej dwa razy mniej, niż kiedy byłeś dwudziestolatkiem. Stąd częste problemy w powrocie do wymarzonej sylwetki. Po przyjmowaniu HGH można będzie zauważyć liczne, pozytywne zmiany w organizmie, jak te wymienione przez Ryana. Inni pacjenci rekomendowali również ten sposób “odzyskania młodości” dzięki zauważalnemu, szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej, niższemu ciśnieniu krwi, czy poprawieniu się libido. Cena niektórych może odstraszyć, ponieważ koszta wahają się w granicach sześciuset dolarów amerykańskich, ale czego nie robi się, żeby pozostać wiecznie młodym? Z racji, że dzisiejszy świat wymaga od wszystkich pełnej sprawności w każdym wieku, sylwetki niczym z okładek najbardziej znanych pism, a przy tym posiadania sporej gotówki, żeby sobie to wszystko zapewnić, rzeczą normalną będzie, że organizm w bardzo młodym wieku, będzie czuł się po prostu zmęczony. Lekarz Robert Willix, były kardiochirurg twierdzi, że właśnie z racji tej choroby cywilizacyjnej, warto przyjmować HGH. Nie dość, że przepisuje ten środek swoim pacjentom, to jeszcze sam korzysta z jego “dobrodziejstw”. Dzięki niemu, jak twierdzi, mimo swoich 72 lat po raz drugi bierze udział w konkursie IronMan organizowanym przez World Triathlon Corporation.

Brzmi wspaniale, prawda? Poza ceną, co tak naprawdę może Cię powstrzymać przed zakupem tego cudotwórczego zastrzyku młodości? Otóż przyjmowanie HGH nie jest do końca legalne. Podczas gdy FDA, czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków zezwala na stosowanie HGH dla tych, których organizmy nie produkują wystarczającej ilości hormonu, w tym także dzieci z zaburzeniami wzrostu i dorosłych z rzadkimi przypadkami choroby degeneracyjnej mięśni,lub zespołu niedoboru hormonu wzrostu, to poza nim jest to zabronione. W rzeczywistości, HGH jest jedynym lekiem, który zgodnie z prawem nie może być przepisany na nic innego niż wskazane użycie. Jest to również bardzo kosztowne, leczenie może wynosić średnio od ośmiuset, do nawet półtora tysiąca dolarów amerykańskich miesięcznie, w zależności od tego, jaką dawkę potrzebujesz i jeśli nie należysz do grupy zorganizowanej przez FDA , nie jesteś objęty ubezpieczeniem.

Dr Andrew Hoffman, endokrynolog ze Stanford University, badający terapię hormonem wzrostu od 20 lat, twierdzi, że chociaż liczne badania dowiodły, że HGH może prowadzić do niewielkiej zmiany w składzie ciała zdrowej osoby – osoby konsekwentnie tracą średnio od czterech i pół kilograma do dziewięciu tłuszczu i zyskują taką samą ilość w tkance beztłuszczowej – wszelkie inne korzyści są prawdopodobnie wynikiem efektu placebo. Było kilka badań, które mówią inaczej. Jeden lekarz stwierdził, że HGH może być skuteczną terapią w przypadku urazowego uszkodzenia mózgu; kolejne badanie z 2010 roku sponsorowane przez Światową Agencję Antydopingową, wykazało, że HGH może mieć pozytywny wpływ na wyniki sportowe, w szczególności jeśli chodzi o sprężystość ciała. Jednak wyniki te, jak twierdzi Hoffman, nigdy nie zostały powtórzone. Istnieje również możliwość wyrządzenia szkody, szczególnie wśród starszych pacjentów. Przyjmowanie hormonu wzrostu może powodować gromadzenie się wody w organizmie, zespół cieśni nadgarstka, jak również bóle stawów. Choć nie ma dowodów naukowych na poparcie tej tezy, Dr Hoffmann twierdzi, że przyjmowanie HGH może sprzyjać rozwojowi cukrzycy, tym bardziej jeśli pacjenci mają ku temu predyspozycje, a także może przyczynić się do powstawania zmian nowotworowych. Ogólnie rzecz biorąc, mówi, że kilka badań, które przeprowadzono, było krótkoterminowych i w dużej mierze niejednoznacznych. “Firmy farmaceutyczne nie chciały sponsorować badań”, wyjaśnia, a sponsoring ma kluczowe znaczenie, ponieważ HGH jest bardzo  drogi.

Lekarze, którzy przepisują HGH, z nagromadzonych przez siebie raportów, wnioskują, że hormon ten znacznie wpływa na poprawienie wydajności organizmu. Zakaz dotyczący przepisywania HGH można ominąć tym prostym sposobem, że nie ma standardowych, jasno określonych wymagań stabilizujących w jakiś sposób normy. Ciężko jest zatem dowieść, kto tak naprawdę nie potrzebował przepisania zastrzyków. Zwolennicy twierdzą, że przyjmowanie hormonu wzrostu pozwala doprowadzić pacjentów do szczytowej formy, w sposób naturalny, poprzez wstrzyknięcie substancji, z którą i tak się rodzą. W około 20 procentach przyjmowań hormonu, odnotowano, że pacjenci na równi przyjmowali także testosteron lub estrogen. Szczególnie zainteresowani są mężczyźni. Świat wymaga od nich utrzymania formy dwudziestolatka, najlepiej przez całe ich życie. Ciągły stres, pogoń za pieniądzem, czy po prostu chęć dorównania młodszym konkurentom sprawia, że w coraz młodszym wieku czują się “wyczerpani”. Stąd prawdopodobnie pomysł na opatentowanie HGH, jako leku, który potrafi zdziałać cuda, który potrafi przywrócić utraconą młodość i wigor. Greg, 58-letni menadżer ds. rozrywki na Manhattanie zaczął terapię z HGH zaraz po tym, jak uległ kontuzji ramienia podczas gry w tenisa. Po trzymiesięcznej kuracji oraz fizjoterapii ramię było sprawne, a mięsień znacząco urósł w obwodzie. Po odstawieniu całej terapii, która dość drogo go kosztowała, efekt wizualny, co prawda nie uległ zmianie, ale ból powrócił. Siłą woli powrócił do przyjmowania hormonu, jak sam twierdzi teraz może grać częściej w tenisa, a jedyny skutek uboczny, jaki odnotował to ciągła młodość.

Podczas gdy Hoffmann twierdzi, że wszelkie szkody są tylko teoretyczne, przynajmniej jeśli chodzi o małe dawki, które lekarze przepisują przeciw starzeniu. Warto zauważyć także, że mimo wysokiej ceny, HGH ma wielu zwolenników, którzy nie wahają się przed wykupieniem terapii. W związku z tym koszta przyjmowania tego cudownego hormonu mogą dodatkowo wzrosnąć. Największą, zatem, szkodą będzie znaczne uszczuplenie portfela, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że użytkownicy głównie, co osiągają to “napompowaną sylwetkę”. Jak sam twierdzi ” to naprawdę tylko drogie placebo”.