„To nie jest tego warte” – tak można przetłumaczyć wstrząsające słowa rodziców początkującego, młodego gracza rugby, który umarł ze względu na stosowanie Cenbuterolu, czyli leku zwiększającego wydajność u sportowców.

Clenbuterol, przez niektórych określany jako Clen to lek, który został stworzony, aby pomagać ludziom mającym problemy z oddychaniem, spowodowanymi przez astmę oraz niektóre alergie. Clen to dobrze znany środek pobudzający i spalający nadmiar tkanki tłuszczowej, stosowany przez wielu sportowców, którzy chcą spalić dużą ilość tkanki tłuszczowej. Nie można zaprzeczyć, że dzięki temu środkowi można stracić trochę kilogramów, jednakże Clenbuterol posiada również potencjalne skutki uboczne, która mogą doprowadzić nawet do pojawienia się arytmii serca, czy śmierci.

Fred Dibben, 28 letni mieszkaniec RIngwood, przez niektórych pieszczotliwie nazywany „Freddiem”, został znaleziony martwy w swoim łóżku przez swojego ojca, po tym jak zakupił sterydy anaboliczne w sklepie internetowym. Dibben po zakończeniu nocnej zmiany w jego pracy, położył się spać i parę godzin później został znaleziony martwy.

Po tym jak sąd w Winchester dowiedział się, że Freddie z North Poulner RD zmarł w marcu 2017 roku, po zażycia środka pobudzającego, a mianowicie Clenbuterolu, jego rodzice wygłosili oświadczenie. Ostrzegli w nim innym młodych mężczyzn przed stosowaniem niebezpiecznych środków poprawiających wydajność, właśnie takich jak Clen.

Matka Freda Dibbena, powiedziała, że jej syn był inteligentnym człowiekiem, który wierzył w to, że w każdej chwili można przestać zażywania sterydów. Zapytała więc, czy można w takim razie przekonać innych, że Clenbuterol może spowodować poważne uszkodzenia serca. Na końcu powiedziała, że „To nie jest tego warte”, ryzyko jest po prostu zbyt duże, a wielu młodych ludzi nadal wierzy, że mogą przestać brać sterydy kiedy tylko tego zechcą.

Clenbuterol znany też jako spalacz tłuszczu w świecie profesjonalnych sportowców, jest często używany przez atletów, którzy chcą przygotować się do konkurencji wymagających określonej wagi. Niestety wiele osób, pomimo znajomości skutków ubocznych powodowanych przez ten narkotyk i tak stosuje Clenbuterol. Do krótkoterminowych skutków ubocznych Clenbuterolu można zaliczyć: bóle głowy, skurcze mięśni, palpitacje serca, czy problemy z oddychaniem. Przy dłuższym zażywaniu tego środka, może on spowodować: atrofię lewej tętnicy serca, a nawet zapalenie i obrzęk tego narządu. Ludzie z podwyższonym ciśnieniem, nigdy nie powinni stosować Clenbuterolu, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

Osoby nadużywające Clenbuterol i przyjmujące go w dawkach powyżej zalecanych wytycznych, bardzo często muszą zmagać się z poważnymi konsekwencjami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Objawy przedawkowania to między innymi: drżenie, udar, problemy z oddychaniem, czy zawroty głowy.

W czasie śledztwa, ojciec Freddiego, Clifford powiedział, że jego syn codziennie chodził na siłownie i przez wiele lat spożywał koktajle proteinowe. Doktor V. Elliot, patolog poinformował osoby prowadzące śledztwo w sprawie Freddiego Dibbena, że cierpiał on na powiększenie serca, a ponadto w jego płucach znaleziono krew.

Freddie był bardzo lubianym i cenionym członkiem lokalnej drużyny rugby. Jego zespół przed meczem z drużyną rugby z Isle of Wight, na znak szacunku dla zmarłego przyjaciela, ogłosił dwuminutową ciszę.