Zawodnik UFC w wadze piórkowej Czad “Money” Mendes zawieszony na dwa lata.

Badanie dało wynik pozytywny , a wykrytą substancją był peptyd GHRP-6 .

Piórkowy UFC Chad “Money” Mendes został zawieszony na dwa lata po przetestowaniu przez USADA , badania dały wynik pozytywny dla peptydu uwalniającego hormon wzrostu jakim jest właśnie GHRP-6. Naruszenie antydopingowe nastąpiło w wyniku antydopingowych kontroli prowadzonych w dniu 17 maja 2016 r.

GHRP-6 jest zabronioną substancją w klasie Peptydy , hormony, czynniki wzrostu. Powiązane tej substancji i mimetyki z UFC ma związek z zaostrzeniem polityki antydopingowej, UFC przyjęło listę od Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) .

“Środki powodujące uwalnianie naturalnego hormonu wzrostu są zakazane a do nich właśnie należą peptydy są wymienione jako nieokreślone substancje na liście zabronionych przez WADA. UFC i jego polityka antydopingowa, uznała kuracje Chada Mendesa za naruszenie zasad antydopingowych nieokreśloną substancją i skutkuje to dyskwalifikacją na okres dwóch lat “.

GHRP-6 jest iniekcyjnym peptydem , używanym przez wielu sportowców , aby zwiększyć poziom naturalnego hormonu wzrostu . Należy on do kategorii leków zwanych peptydami uwalniającymi hormon wzrostu (GHRPs). GHRP-6 jest jednym z wielu leków w tej kategorii, który obejmuje również heksarelin i ipamorelin. Zwykle są używane jako alternatywa dla ludzkiego hormonu wzrostu (HGH) , ale wybrany do tych samych celów, tj wzmocnienia mięśni, utrata tkanki tłuszczowej, zmniejszenie stanu zapalnego i gojenia ran.

Większość sportowców wstrzymuje się z kuracją z wykorzystaniem hGH , i zażywają peptydy które zwiększają wydajność bez obawy wykrycia w wyniku kontroli antydopingowej. Czas do wykrywania jest na peptydach o wiele krótszy , a ​prawdopodobieństwo bycia złapanym jest bardzo niskie. Jednak rosnąca liczba sportowców zażywających peptydy w ostatnich miesiącach doprowadziły do tego , że agencje antydopingowe poprawiły swoją technologię wykrywania zakazanych substancji.

Alternatywnie, agencje antydopingowe bazują i polegają na wskazówkach od sportowców, którzy uprzejmie donoszą na swoich konkurentów. Dzięki temu władze antydopingowe kierują podejrzanych sportowców na, niezapowiedziane badania często przed jak i poza zawodami.

UFC najpierw powiadomiło Mendesa o naruszeniu zasad antydopingowych w ubiegłym miesiącu w dniu 10 czerwca 2016 roku . Kara – zawieszenie na dwa lata.. Mendes nie będzie mógł konkurować w dowolnej dyscyplinie sportowej , w której został przyjęty Kodeks WADA aż do 10 czerwca 2018 r.

Mendes był na czwartym miejscu w oficjalnych rankingach UFC wagi piórkowej i został pretendentem do tytułu mistrzowskiego . Mendes przegrał w walkach mistrzowskich z Jose Aldo w latach 2012 i 2014 oraz w 2015 roku z Conorem McGregorem.

Ponieważ wynik z GHRP-6 był pozytywny a badania były przeprowadzone poza zawodami, Mendes nie jest zmuszony do rezygnacji z wszelkich wcześniejszych zarobków lub konfiskaty wszelkich wcześniejszych zwycięstw.