Post Cycle Therapy (PCT) czyli popularny „odblok”

Odblok lub inaczej PCT jest to okres leczenia lekami, który wynika z zażywania wcześniej, przez dłuższy czas sterydów. Post Cycle Therapy jest również jednym z najbardziej kłopotliwych tematów czy zagadnień dla wielu osób zażywających sterydy , problem wynika w dużej mierze z powodu niewiedzy . Kiedy rozpocząć PCT ?

Jakich leków używać , jak długo i czego możemy się spodziewać, są to częste pytania i postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jaki jest cel odbloku ?

Przez zażywanie sterydów anabolicznych możemy tłumić naszą naturalną produkcję testosteronu. Testosteron jest to główny męski hormon, niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania .

Testosteron jest wytwarzany w jądrach. Wpływ na testosteron ma przysadka która uwalnia dwa hormony: luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FHS); Dają one sygnał aby jądra rozpoczęły produkcje testosteronu. Gdy weźmiemy sterydy anaboliczne sygnał, który wytwarza przysadka do produkcji LH i FSH jest zmniejszony, a zatem nasz organizm produkuje mniej testosteronu . Jeśli jesteśmy na cyklu z użyciem testosteronu to tłumienie nie ma dla nas konsekwencji, bo i tak dostarczamy naszemu organizmowi to, czego potrzebuje z zewnętrznego źródła. Jednak, gdy stosowanie sterydów dobiega końca, mamy problem tłumionego sygnału, który musi być uregulowany. Taki jest cel PCT, aby stymulować naturalną produkcję testosteronu, tak, żebyśmy odblokowali nasz organizm i nastawili go na własną produkcję .

Często mówi się, że jeśli bierzemy jakikolwiek steryd anaboliczny to nasz organizm nie produkuje testosteronu , ale nie jest to do końca prawda. Wszystkie sterydy anaboliczne będą hamować naturalną produkcję testosteronu, ale tempo tłumienia produkcji teścia zależy od sterydów. SAA takie jak Nandrolon (DECA) spowoduje 100% supresji produkcji naturalnego testosteronu po podaniu pojedynczej dawki choćby 100 mg. Jednak takim sterydem jak Oxandrolone (Anavar) nie spowoduje to pełnego tłumienia. Z łagodniejszych sterydów, takich jak Anavar, wielkość tłumienia będzie zależna od dawki, czasu stosowania i genetyki.

Czego można oczekiwać odblokowując się ?

Największym problemem w przypadku większości planów PCT jest dawkowanie.

Większość planów PCT trwa 4-6 tygodni i wielu mężczyzn spodziewa się że wszystko, wróci do normy po tym okresie , jednak te 4-6 tygodni czasem nie wystarczy . PCT nie działa w ten sposób. Wielu mężczyzn spodziewa się również że wszystkie ich zyski typu: waga lub wzrost siły będą utrzymane po PCT , jeżeli plan PCT był właściwy i odpowiedni. PCT nie działa w ten sposób.

Dobry plan PCT pomogą chronić i utrzymać niektóre z naszych przyrostów , ale jeśli wysoki napływ hormonów nie jest już taki jak był na cyklu , bez tego systemu wsparcia tracisz niektóre przyrosty . Dobrym sposobem, aby zachować to co zyskaliśmy na cyklu , to zwróćmy uwagę na żywność – substancje odżywcze wspomogą odblok , które nagromadzone są w naszym ciele. Składniki odżywcze to jest taki powiedzmy stały system wsparcia. Z tego powodu nie jest rzadkością że w przypadku niektórych ludzi, warto rozpocząć spożywanie dodatkowych kalorii podczas PCT, aby chronić swoje zyski – w zakresie uproszczonym zastępują one , substancje odżywcze dla hormonów, które zostały zabrane. Może to pomóc w utrzymaniu wagi, ale to nie zawsze jest dobrym pomysłem. Waga to tylko waga i jeśli nie jest to masa mięśniowa to raczej jest bezużyteczna.

Głównym celem PCT ( odbloku) jest stymulowanie naturalnej produkcji testosteronu. Niektóre zyski mogą zostać utracone w tym czasie, ale to nie jest koniec świata. Pamiętajmy że za jakiś czas znowu można wspomóc się sterydami. W czasie odbloku , w tym okresie powinniśmy skupić się na odzyskaniu hormonów nadal trenując i odżywiając się prawidłowo , dzięki temu będziemy chronić zyski z cyklu , nie narażając się na nadmiar tkanki tłuszczowej. To jest naprawdę jedynym logicznym rozwiązaniem długoterminowym.

Gdy nie wchodzisz na PCT , lub za szybko zaczynasz kolejny cykl ?

Jeśli jesteś hardcorowym gościem biorącym sterydy , co oznacza, że ​​jesteś na cyklu więcej niż bez saa , prowadzenie PCT może być bardzo trudne. Na przykład, człowiek ukończy cykl, wdraża PCT a następnie wskakuje z powrotem na cykl zaraz po lub tuż po PCT. Jest to bardzo surowa praktyka i straszna dla naszego organizmu. Zamykasz swoją naturalną produkcję testosteronu, stymulując go przez PCT a następnie wyłączasz go z powrotem w off. Musisz wtedy nastawić swój organizm na nieskończony rollercoaster dla swoich hormonów, niestety taki sposób będzie siać spustoszenie w organizmie.

Dla takiej osoby już lepiej działa niska dawka testosteronu, w poziomach terapeutycznych, w czasie pomiędzy cyklami. To nie jest podejście większości mężczyzn , raczej na mostki powinni decydować się zaawansowani. Większość ludzi, którzy używa sterydów na pewien czas hamuje się po zakończeniu PCT na jakiś czas jeśli zdrowie jest dla nich ważne. Innym razem, gdy zabrakło PCT , możemy się spodziewać bardzo niskiego poziomu testosteronu u pacjenta. Niski poziom testosteronu- pacjent ma naturalną zdolność do wytwarzania wystarczającej ilości testosteronu na własną rękę, dlatego, że potrzebuje odpowiedniej suplementacji dla produkcji testosteronu.

Leki PCT

Istnieje wiele leków, które mogą być używane do PCT teoretycznie, ale tylko dwa, które powinny być podstawowym tamoksyfen (Nolvadex) oraz Clomiphene (Clomid). Zarówno Nolvadex i Clomidu są z grupy leków znanych jako selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM). Jak w przypadku wszystkich SERM ‘Nolva “i Clomid stymuluje uwalnianie LH i FSH w ten sposób zwiększając naturalną produkcję testosteronu. Dla większości odbloków , PCT tylko dwa leki będą potrzebne. HCG (ludzka gonadotropina kosmówka) jest tylko czasami stosowana w fazie PCT.

W suplementacji testosteronem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, wielu ludzi stosuje niskie dawki HCG w swoich cyklach sterydowych, normalnie 250-350iu kilka razy w tygodniu. HCG imituje LH, a zatem faktycznie utrzymuje jądra produkujące testosteron , nawet jeśli sterydy są obecne. Jednakże, nie indukuje produkcji rzeczywistej LH.

Stosowanie HCG na cyklu ?

Dzięki braniu HCG faktem jest że po cyklu odzysk naturalnej produkcji teścia jest łatwiejszy (teoretycznie). HCG również stosowane w cyklu w celu zapobiegania lub co najmniej minimalizowania zaniku jąder, które występuje z powodu użycia sterydów.

Jeżeli hCG jest stosowany w cyklu nie ma potrzeby stosowania go po cyklu. Jednakże, niektórzy ludzie nie używają HCG podczas cyklu z różnych powodów. Chociaż nie jest to bardzo powszechnie używane, HCG może zwiększać stężenie estradiolu istotnie u niektórych mężczyzn, nawet przy wykorzystaniu inhibitora aromatazy (AI). AI są regularnie używane do zwalczania problemów estrogenu w czasie cyklu.

AI są czasami stosowane w PCT ze względu na ich zdolność do stymulowania LH i FSH. Częścią planu PCT jest umożliwienie organizmowi znormalizować gospodarkę hormonalną , a także utrzymać odpowiedni poziom estrogenów. Estrogen jest niezwykle ważny dla budowania mięśni, zdrowia seksualnego, zdrowia psychicznego i wielu innych dziedzin życia. Ciężko uzyskać dla siebie odpowiedni poziom estrogenów, które są zbyt wysokie lub zbyt niskie, oba mogą być bardzo problematyczne.

Kiedy rozpocząć PCT ?

Czas jest bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o PCT. Jeśli używane są wszystkie bazowe sterydy krótkie estry, takie jak testosteron propionate, Trenbolon acetat, itp to PCT powinno rozpocząć się 3-4 dni po ostatnim wstrzyknięciu. Jednakże, jeżeli są używane jakieś długie estry , takie jak np. testosteron cypionate, NANDROLONE itp będziemy chcieli czekać co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem PCT. Jeśli jest używany NANDROLONE to dobrym pomysłem jest , aby odczekać 21 dni przed rozpoczęciem PCT.

Jeśli HCG jest używany jako część planu PCT (generalnie nie zaleca się, jeśli stosowane było w cyklu), jeśli wszystkie bazowe sterydy stosowane są krótkie estry używanie HCG rozpocznie się około 3 dni po ostatnim zastrzyku i trwa przez 10 dni leczenia. Jeśli stosowane są jakieś długie estry HCG rozpocznie się około 10 dni po ostatnim zastrzyku i trwa przez 10 dni leczenia.

W każdym przypadku, po zakończeniu użytkowania HCG należy zastosować SERM natychmiast . Plan SERM Zarówno Nolvadex i Clomid stymuluje LH i FSH, ale Nolvadex robi więcej dla LH a dla FSH Clomid . Solidny Plan PCT generalnie obejmuje zarówno SERM. Kuracja 4-6 tygodni jest wystarczająca. Dobry plan to np.: 100mg Clomidu dziennie przez dwa tygodnie z Nolvadex 40mg dziennie przez dwa tygodnie, następnie schodzimy na 50 mg Clomidu dziennie przez dwa tygodnie i 20 mg Nolvadex dziennie przez dwa tygodnie. Dodatkowe dwa tygodnie Nolvadex na 20 mg dziennie, można dodać, jeśli jest to konieczne.

Tydzień 1-2: Clomid 100mg dziennie Tydzień 1-2: Nolvadex 40mg dziennie Tydzień 3-4: Clomid 50mg dziennie Tydzień 3-4: Nolvadex 20mg dziennie (Opcjonalnie) Tydzień 5-6: Nolvadex 20mg dziennie .

Kiedy rozpocząć kolejny cykl ?

Dla optymalnego zdrowia ogólna zasada do naśladowania jest taka aby czas cyklu był równy z czasem wolnym .

Jeśli cykl trwał 10 tygodni a kuracja PCT trwała 4 tygodnie , to będziesz musiał czekać 14 tygodni do kolejnego cyklu.