Aromasin jest inhibitorem aromatazy, czyli inaczej sterydem anabolicznym. Jak każda substancja tego typu niesie ze sobą skutki pozytywne i negatywne. Decydując się na jej spożywanie warto przedtem zorientować się, jakie efekty uboczne mogą wystąpić u użytkowników.

Efekty uboczne Aromasinu

Aromasin powoduje bardzo podobne działania niepożądane jak np. Arimidex i Femary (które swoją drogą są popularniejsze i zażywane przez większą ilość ludzi). Dla większości ludzi, bez względu na ich płeć, nie sprawia problemów. Niestety zdarzają się przypadki, że czasami tak jest. Najczęściej chodzi w nich o reakcję organizmu na spożyty steryd. Najbardziej należy zwrócić uwagę na jego negatywny wpływ na cholesterol w ciele człowieka. Na szczęście można go kontrolować, tak samo jak inne efekty uboczne, jeśli tylko prowadzi się zdrowy styl życia.

Ponadto trzeba podkreślić fakt, iż działania niepożądane przy odpowiednim zażywaniu Aromasinu i dbaniu o siebie nie powinny w ogóle występować. Jednak, jeśli się już pojawiają to zwykle są takie same lub bardzo podobne u wszystkich podmiotów. Zażywanie tego sterydu sprawia, że w krótkim czasie obniża się ilość i szybkość produkowanego estrogenu. W efekcie możliwe jest pojawienie się osłabienia i ogólnego zmęczenia. Ludzie stosujący sterydy anaboliczne, a Aromasin taki właśnie jest, zazwyczaj biorą je w niskich dawkach i z powodu choroby spożywają zaplanowaną dietę. Steryd w takim przypadku wspomaga powrót do zdrowia i nie tylko nie powoduje osłabienia, ale powstrzymuje jego powstanie. Wyłącznie, jeśli pomimo bycia chorym nie dba się o siebie, działania niepożądane wystąpią. Oprócz osłabienia i zmęczenia często pojawiają sią też bóle głowy i stawów, uderzenia gorąca i wysokie ciśnienie krwi oraz, chodź tu już naprawdę rzadko, nudności, wymioty i depresja.

Najbardziej niepokojącym skutkiem ubocznym Aromasinu jest jego zdolność do zmniejszania ilości minerałów w kościach. Sprawia to, że osoba ma większe predyspozycje do osteoporozy, szczególnie, jeśli lek zażywany jest przez bardzo długi czas. Jednakże inne anaboliczne sterydy dają wprost odwrotny skutek – zwiększają zawartość minerałów w kościach i to nawet bardzo dużym stopniu.

Układ sercowo-naczyniowy

Szczególną uwagę należy zwrócić na działania niepożądane związane z układem sercowo naczyniowym przy spożywaniu Aromasinu przez człowieka. Jak już wspomniano zaliczyć do tego można na przykład wysokie ciśnienie krwi. W następnej kolejności znajduje się cholesterol. W niektórych przypadkach może on być nieco zdradziecki dla użytkowników sterydów anabolicznych. Według statystyk u użytkowników spożywających ten steryd anaboliczny nie powinien pojawić się żaden negatywny wpływ na cholesterol. Jednakże w rzeczywistości stosowanie sterydów, na przykład podczas ich łączenia ze sobą, prowadzi do mniejszych lub większych działań niepożądanych, jeśli chodzi o cholesterol. Badacze udowodnili, że jeśli jednocześnie stosuje się inhibitor aromatazy wraz z testosteronem, ich negatywny wpływ na cholesterol zwiększa się. Jedynie, jeśli dawka testosteronu jest terapeutyczna, wpływ na cholesterol nie powinien być znaczący. Natomiast podawanie go w ilościach fizjologicznych wpływać może na HDL, czyli ten dobry cholesterol w organizmie człowieka, zmniejszając jego poziom. W połączeniu z Aromasinem może go zredukować nawet o 25%!

Działania prewencyjne przed skutkami ubocznymi

Biorąc pod uwagę powyższe działania niepożądane, a w tym niebezpieczne dla życie efekty uboczne układu sercowo-naczyniowego, ludzie stosujący Aromasin muszą prowadzić zdrowy tryb życia. W celu uchronienia się przed działaniami niepożądanymi tego sterydu, zażywający go ludzie muszą stosować się do kilku zasadniczych reguł. Po pierwsze ich dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega, a wraz z tym trzeba codziennie zażywać olej rybny. Należy ściśle ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych i cukrów prostych oraz unikać palenia i nadmiernego spożywania alkoholu. Trzeba codzienne wykonywać ćwiczenia wprawiające serce człowieka do zwiększenia pracy serca, tak zwane kardio. Dodatkowo obowiązkowe jest przyjmowanie suplementów diety zawierających przeciwutleniacze cholesterolu.

Żadnych działań niepożądanych Aromasinu, szczególnie na układ sercowo-naczyniowy, nie powinni odczuć osoby stosujące się do powyższych zasad, zażywający odpowiednie dawki sterydu i nie mający innych problemów zdrowotnych.