Spalacze tłuszczu chwyt marketingowy czy realna pomoc w walce z tłuszczem

Wielu ludzi, którzy zaczynają swoją drogę, z odchudzaniem od razu sięga po spalacze tłuszczu, bo tak usłyszeli w jakiejś reklamie, że jest to najlepsza opcja na walkę z otyłością. Na rynku istnieje wiele suplementów, które mają pomóc nam w walce z otyłością. Jednak to spalaczom tłuszczu przypisuje się największe znaczenie podczas tego procesu. Czym tak naprawdę, są i czy są tak dobre, jak się o nich mówi.

Czym są spalacze tłuszczu

Najprościej mówiąc, są to preparaty o złożonym działaniu, które ukierunkowane są na wymuszeniu zjawiska, jakim jest termogeneza w naszym organizmie. Mówiąc prostym językiem, jest to zjawisko produkcji ciepła w naszym organizmie, dzięki któremu łatwiej spalany jest tłuszcz oraz ulega poprawie nasza wydolność. Na światowym rynku, jak i naszym krajowym pojawia się spora ilość suplementów, a także preparatów, które wspomagają oraz nasilają proces spalania tłuszczu w naszym organizmie. Bardzo często możemy spotkać się z substancjami, których skład jest bardzo złożony, jednak nie jest to zależność, ponieważ możemy znaleźć też takie, które są jednoskładnikowe. Spalacze tłuszczu inaczej zwane fat burnerami, stosowane są, nie tylko przez zwykłych ludzi chcących zrzucić zbędne kilogramy, ale także przez wielu zawodowych sportowców. Zasada działania jest bardzo prosta, po zażyciu takiego środka uwalniany jest tłuszcz z tkanki tłuszczowej, który przekształcany jest w czystą energię wykorzystywaną przez nasz organizm. Ciepło wytwarzane jest za pomocą reakcji zachodzącej przez spalanie zalegającego tłuszczu i uwalnianiu jej produktów (przeważnie kwasów tłuszczowych), które rozpoczynają procesy termiczne. Głównym odbiorcą tych działań jest tzw. brunatna tkanka tłuszczowa odpowiedzialna za spalanie tłuszczu i rozprowadzeniem ciepła w organizmie. Dla osób, zaczynających swoją przygodę ze sportem, lub jakąkolwiek aktywność fizyczną nie zaleca się używania termogeników, które powinny być używane przez doświadczonych sportowców, ponieważ, znają oni granice swojego organizmu, oraz wiedzą jak kontrolować metabolizm. W aptekach znajdziemy suplementy bez recepty, które najczęściej zawierają L-karnitynę i kwas linolowy, oraz popularną kofeinę, bądź efedrynę. Bardzo trudno jest znaleźć granicę między fat burnerem, a termogenikiem, ponieważ wiele z nich działają pobudzająco na termogenezę organizmu.

Spalacze tłuszczu a zdrowie

Substancje zawarte w różnego rodzaju spalaczach tłuszczu uważane są przez wielu za bezpieczne, dzięki temu są dostępne dla każdego. Jednak nie każdy powinien ich używać ze względów zdrowotnych. Najbardziej uważać powinny osoby chorujące na choroby związane z przewlekłym układem sercowo-naczyniowym. Ponieważ w dzisiejszych spalaczach wykorzystywana jest kofeina lub synefryna, które przyspieszają tętno i zwiększają ciśnienie tętnicze krwi. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób, które przeszły udar, zawał, bądź mają kłopoty z sercem oraz problemy z nadciśnieniem. W przyrodzie możemy spotkać, naturalne spalacze tłuszczu, nie działają one tak dobrze, jak te, profesjonalne. Mają słabsze działanie, ale nie są niebezpieczne dla organizmu. Do takich naturalnych spalaczy możemy zaliczyć imbir, chili, cynamon, kurkumę czy czerwoną i zieloną herbatę. Kolejną grupą osób, które nie powinny korzystać z tego rodzaju suplementów, to osoby, które chorują na cukrzycę, z powodu tego, że termogeniki mogą wpłynąć na insulinę i glukozę w naszym organizmie. Warto też pamiętać, że kobiety w ciąży też nie powinny korzystać z tego rodzaju rzeczy.

Ostateczna broń w walce z tkanką tłuszczową – Fat Burner

Wymienione wyżej spalacze zawierające na przykład kofeinę niestety, ale mają średnią skuteczność. Oprócz nich możemy znaleźć na rynku mocniejsze spalacze tłuszczu, które pozwalają na bardzo szybkie zniwelowanie tkanki tłuszczowej. Jednak oprócz samego środka, należy wprowadzić odpowiednią dietę, oraz aktywność fizyczną. Mają one wszechstronne zastosowanie. Zwiększają między innymi metabolizm oraz utratę energiczną organizmu. Pozwala na to wielu procesom, takim jak zwiększenie termogenezy, pobudzenie lipozy, czy zmniejszenie apetytu.

Najbardziej skuteczne i znane spalacze tłuszczu

Clenbuterol

Środek pobudzający układ nerwowy z grup beta – 2 – mimetyków. Działa on na wielu poziomach naszego organizmu jednocześnie, a mianowicie przyspiesza przemianę materii, wzmacnia termogenezę, aktywuje procesy lizpozy oraz działa pobudzająco. Jednak trzeba uważać, gdyż przyspiesza on akcję serca i w dużym stopniu zwiększa ciśnienie we krwi. Dlatego należy korzystać z niego bardzo rozważnie i z głową. Nie wolno brać więcej niż dopuszczalna dawka. Jeśli będziemy korzystać nieodpowiedzialnie, narazimy się na wiele efektów ubocznych. Z tego względu, że Clebuterol posiada bardzo silne działanie. Osoba zaczynająca powinna przyjmować od 20 do 40 mikrogramów na dobę, a następnie dawkę można zwiększyć od 60 do 100 mikrogramów. Długość korzystania nie powinna przekroczyć 6 tygodni.

Salbutamol

Kolejny preparat z grupy beta – 2 – mimetyków. Działa pobudzająco na nasz układ nerwowy. Działa także wielopoziomowo, przyspieszając przemianę materii, wzmacnia termogenezę organizmu, także aktywuje procesy lipozy i działa bardzo pobudzająco. Środek ten przyspiesza, akcję serca i w dużym stopniu zwiększa ciśnienie krwi, przez co w swoim działaniu bardzo przypomina Clenbuterol. Różnica jest taka, że moc tego środka jest mniejsza od poprzednika. Początkowe dawkowanie zaczyna się od przyjmowania 16 mikrogramów, są to cztery tabletki dziennie. Odstęp od zażycia kolejnej powinien wynosić od 4 do 5 godzin. Natomiast co 5 dni można zwiększyć dawkę o 4 mg. Maksymalna dawka może wynosić 32mg na dobę.

Helios

Jest to spalacz tłuszczu, który zawiera w swoim składzie clenbuterol oraz yohimbinę. Substancje te posiadają silne działanie, które powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i bardzo dobrze stymulują lipolizę. Dodatkowo środek ten jest aktywatorem termogenezy, czyli reakcji spalania tkanki tłuszczowej wraz z wydzielaniem ciepła. Celem stosowania tego preparatu jest redukcja miejscowej tkanki tłuczszczowej, którą trudno jest spalić poprzez tradycyjne ćwiczenia. Jedyny w tym zestawieniu spalacz podawany za pomocą iniekcji (przez co wiele osób może się tym zrazić). Dawka, którą należy, przyjmować na początku wynosi 0,5 ml. Nakłucie należy wykonywać raz dziennie przez tydzień, następnie zwiększamy dawkę o 1 ml i wykonujemy nakłucie przez kolejny tydzień, po czym robimy dwa tygodnie przerwy.

Novothyral

Spalacz tłuszczu zawierający w sobie hormony takie jak lewotyroksyne i liotyronine. Hormony te mają takie samo działanie jak hormony tarczycy, a mowa tu T3 oraz T4. Zażywanie tego preparatu dostarcza drogą zewnętrzną hormony do organizmu, dzięki czemu we krwi zaczyna występować większe ich stężenie niż naturalnie. Hormony tarczycy znacząco wpływają na tempo przemiany metabolizmu. Tak więc z łatwością wywnioskować można, iż ten lek zwiększa metabolizm, aktywuje proces lipolizy, dodatkowo zażywanie tego środka zwiększa zużycie tlenu. Dochodzi więc do efektownego i szybkiego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Stosowanie środków spalających tłuszcz

Przy rozpoczęciu swojej przygody ze spalaczami tłuszczu, warto pamiętać, by zacząć od środków bardzo lekkich w swoim działaniu i przyjmować najmniejsze możliwe dawki. Następnie należy bacznie badać swój organizm, gdy zauważymy, brak jakichkolwiek skutków ubocznych możemy bezpiecznie zwiększyć dawkę. Warto wiedzieć, że taki suplement należy zażyć maksymalnie 30 minut przed treningiem. Nie wolno go łączyć z posiłkiem, gdyż niweluje to jego działanie, Nie powinno się także łączyć różnych suplementów, ze sobą, oraz należy ograniczyć kofeinę, ponieważ spalacze tłuszczu posiadają jej sporą dawkę. Spalacze należy stosować w pewnych cyklach, jeden cykl powinien trwać od 4 do 8 tygodni, po czym należy zrobić 2 tygodnie przerwy. Nie wolno, także przekraczać zalecanej dawki. Grozi to niechcianymi skutkami ubocznymi.