Utarło się przekonanie, że sterydy są zażywane głównie przez mężczyzn, spędzających na siłowni po kilka godzin dziennie i wylewających siódme poty, tylko po to aby drogę do wymarzonej sylwetki osiągnąć w możliwie krótkim czasie. Jednak moda na bycie fit dotyczy również kobiet, które przez swoją ciężką pracę i chęć ciągłego doskonalenia, inspirują innych do zmiany swoich nawyków i dołączenia  do grona sportowych świrów. Ten artykuł w możliwie najprostszy sposób pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie dla kogo przeznaczone są sterydy, w jaki sposób powinno się je stosować oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania.

Pochodzenie sterydów

Sterydy (steroidy) to substancje naturalnie występujące w organizmie człowieka, są produkowane przez nadnercza (gruczoły umiejscowione w okolicy nerek). Sterydy nie są produkowane w sposób ciągły, ale są dostarczane do organizmu tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w czasie infekcji, silnego stresu czy bólu. Najwyższe stężenie sterydów obserwuje się rano, z czasem ich zawartość stopniowo spada i w nocy jest znikoma.

Krótka charakterystyka rodzajów sterydów

Sterydy anaboliczno – androgenne (SAA) mają silne działanie anaboliczne tzn. powodujące przyspieszenie dzielenia się komórek tworzących określone tkanki organizmu. Ich działanie polega na na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości. SAA  choć działają w sposób odpowiedni dla mężczyzn to przyjmowanie ich przez kobiety może przynieść niepożądane efekty. Zaleca się wybierania przez kobiety znacznie łagodniejszych środków, które są odpowiednio dostosowane do ich gospodarki hormonalnej.

Środki często polecane dla mężczyzn to min. :Clenbuterol, Omnadren, Oxandrolone oraz Methandienone. Kobiety nie powinny ich stosować, głównie przez zbyt wysokie dla nich działanie anaboliczne.

Efekty przyjmowania sterydów anaboliczno – androgennych dzieli się zwykle na ogólnie anaboliczne i związane z powstawaniem różnic między płciami.

Oto kilka przykładów efektów anabolicznych:

  • wzmożona synteza białek,
  • wzrost apetytu,
  • wzrost tempa przyrostu masy, siły i wytrzymałości mięśni,
  • zwiększona produkcja krwinek czerwonych,

Przykłady efektów różnicowania płciowego:

  • wzrost rozmiarów prącia i łechtaczki u dzieci,
  • wzrost rozmiarów klatki piersiowej u chłopców, piersi i bioder u dziewcząt,
  • wzmożony przyrost owłosienia ciała u mężczyzn i sfer erogennych u kobiet,
  •  mutacji głosu u chłopców,

Chemicy ciągle dążą do uzyskania sterydów które powodowałyby wyłącznie efekty anaboliczne i nie zaburzały efektów różnicowania płciowego, jednak współcześnie praktycznie wszystkie syntetyczne sterydy anaboliczne powodują oba te efekty.

Sterydy wykorzystywane w medycynie

Sterydy anaboliczne zaczęto stosować w medycynie już w latach 40. XX w. Wyniki badań ich stosowania bywały bardzo różne. Wiele prób kończyło się sukcesem jednak znaczna część nie była pozbawiona efektów ubocznych, które były gorsze od samej leczonej choroby.

Przedstawiamy, niektóre przykłady wykorzystania sterydów w medycynie:

  • stymulowania tworzenia szpiku w anemii,
  • regulowania tempa wzrostu u dzieci, które rosną za wolno albo za szybko,
  • stymulowania wzrostu apetytu i masy ciała w niektórych chorobach powodujących brak łaknienia,
  • przyspieszania rozwoju płciowego chłopców w przypadkach jego znacznego opóźnienia,
  • leczenia osteoporozy.

Większość z tych metod została zarzucona na rzecz innych, lepiej przystosowanych i nie powodujących aż tak dużych zmian w organizmie, np. podawania naturalnych hormonów proteinowych.

Dobór sterydów względem płci

Współcześnie rynek farmaceutyczny oferuje wiele rodzajów sterydów, które w jak najlepszy sposób starają się zaspokoić potrzeby kulturystów, ale również osób, które chcą wpłynąć na kondycję i zmienić swoją sylwetkę tylko w niewielkim stopniu. Sterydy różnią się siłą działania, formą przyjmowania i ceną. Zazwyczaj sterydy są stosowane cyklicznie, przyjmując jeden lub kilka różnych środków w tym samym czasie bądź kolejno po sobie. Organizm kobiety i mężczyzny znacznie rożni się od siebie jeśli chodzi o kwestie związane z gospodarką hormonalną. Preparaty wykorzystywane przez mężczyzn, przynoszące znakomite efekty prawdopodobnie nie będą odpowiednie dla kobiet. W niektórych przypadkach mogą one wywoływać więcej szkód niż pożytku. Jednym z częściej polecanych środków dla kobiet jest Acet Boldabolon. Środek ten jest znacznie łagodniejszy w działaniu niż inne popularne środki dopingujące stosowane przez mężczyzn.

Najpopularniejsze sterydy – nie zawsze najlepszy wybór

Testosteron często uważany jest za króla dopingu. Uznaje się go za najlepszy środek budujący masę. Testosteron to podstawowy męski steroidowy hormon płciowy. Jest produkowany w jądrach. Przez to jego przyjmowanie powinno dotyczyć tylko i wyłącznie mężczyzn.

Testosteron jako doping swoją popularność zyskał przede wszystkim przez stosunkowo niską cenę, ogólnie dobrą dostępność oraz silne w porównaniu do innych środków działanie anaboliczne. Testosteron może wydawać się środkiem idealnym, ponieważ nie powoduje nudności, nie zakłóca naszego snu oraz nie powoduje bólu głowy i innych narządów. Prawda jest jednak zupełnie inna, gdyż dłuższe zażywanie testosteronu powoduje występowanie wielu nieprzyjemnych dla nas skutków ubocznych, do których można zaliczyć między innymi: częste wahania nastroju, łysienie, trądzik, nadciśnienie oraz zaburzenia płodności.

Deca–Durabolin jest stosowany w cyklach na masę i podczas redukcji. Jego budowa chemiczna bardzo przypomina budowę testosteronu, jednak właściwości androgeniczne deca–durabolinu są w tym przypadku znacznie mniejsze. Jednym z najczęściej występujących efektów ubocznych jest znaczny spadek libido.

Metanabol został wycofany z rynku już jakiś czas temu, przez amerykańską instytucję rządową FDA . Jego łatwa aplikacja oraz szybkie efekty (od 5 do 10 kg już po pierwszym cyklu) sprawiły, że metanabol był jednym z najczęściej wybieranych sterydów. Niestety badania wykazały toksyczny wpływ tego środka na wątrobę. Oprócz degeneracji wątroby, po zażyciu metanabolu można spodziewać się również obrzęków kończyn dolnych i górnych, podwyższonego ciśnienia, problemów skórnych (trądziku na twarzy, ale również na całym ciele), wypadania włosów czy impotencji.

Ciemna strona mocy

Mimo, że w pierwszej kolejności wymieniane są przede wszystkim superlatywy sterydów, takie jak szybszy wzrost masy mięśniowej w stosunkowo krótkim czasie i przy znacznie mniejszym wysiłku, to zawsze powinniśmy mieć na uwadze, że stosowanie tego typy produktów może jest bardzo zachęcające, ale na pewno jest dużo mniej skuteczne niż “typowe” budowanie masy mięśniowej. Sterydy przy dłuższym stosowaniu zapewnią nam wygląd, o którym prawdopodobnie marzyliśmy już od jakiegoś czasu, ale jednocześnie przyczynią się do niekorzystnych zmian wewnątrz naszego organizmu, których wyleczenie jest długie, pełne wyrzeczeń a niekiedy nawet niemożliwe.

Pomimo korzyści wynikających z zażywania sterydów, istnieje także wiele zagrożeń. Jednym z nich jest możliwość trafienia na podróbki znanych środków dopingujących, szeroko dostępnych na stronach internetowych. Środki te zazwyczaj nie zawierają środka podanego na etykiecie lub zawierają zupełnie inną dawkę. W najgorszym przypadku, w składzie tych produktów znajdziesz szkodliwe substancje i zanieczyszczenia takie jak: cyna, ołów czy arsen, mające negatywny wpływ na układ trawienny i nerwowy. Niekiedy osoby niedoświadczone eksperymentują z sterydami na własną rękę, losowo dobierając dawki produktów, które być może nie są dla nich odpowiednie. Takie zabiegi zazwyczaj kończą się hormonalną huśtawką emocjonalną.

Najniebezpieczniejsze konsekwencje dotyczą przeważnie osób młodych, jednak w przypadku osób dorosłych stosowanie sterydów ma również negatywny wpływ. Następstwa długoterminowe to problemy z wątrobą, prostatą, nerkami, prowadzące w niektórych przypadkach do nowotworów.

Jeśli przemyślałeś swoją decyzję odnośnie sterydów i wiesz, że ten produkt usprawni Twój trening i pomoże Ci w uzyskaniu wymarzonych celów, to powinieneś zrobić to w sposób jak najbardziej świadomy. Po pierwsze – skonsultuj wszystkie zamierzone plany ze swoim lekarzem lub inną osobą, która ma dużą wiedzę na ten temat. Zapytaj o wszystkie rady związane z przyjmowaniem danego środka a następnie się do nich stosuj. Po drugie – nie idź drogą na skróty i wybieraj tylko i wyłącznie oryginalne produkty dostępne w aptekach. Po trzecie – zawsze stosuj odpowiednie dawki preparatów, dobrane wcześniej na podstawie Twoich parametrów i stanu zdrowia. W ten sposób stosowanie sterydów pomoże Ci w osiągnięciu wymarzonego celu, przy zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia.