TOP 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH STERYDÓW

O sterydach słyszał niemal każdy. Stanowią zachętę, zwłaszcza dla początkujących sportowców, aby w szybkim tempie, osiągnąć dobre rezultaty. W wielu zawodach sportowych są niedozwolone jako doping. Stosowane głównie przez kulturystów. Mają różne działanie, sposoby podawania, dawkowania, szybkość działania, charakterystykę, a także różnią się między sobą możliwymi skutkami ubocznymi, o których należy pamiętać przy ich stosowaniu, jeżeli w konkretnej sytuacji jest dozwolony. Przed stosowaniem warto skonsultować się ze specjalistą, a także rozważyć, czy posiadane schorzenia lub przebyte choroby nie stanowią przeciwwskazań do przyjmowania sterydów. Nierozważne i niekontrolowane stosowanie może doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu. Sterydy wykorzystuje się również w medycynie.

Metanabol (inaczej też: Metandienone)

Syntetyczna pochodna metylotestosteronu (naturalnego hormonu androgennego), zwany potocznie jako “meta” lub “metka” powoduje szybki przyrost masy mięśniowej. Nie wykazuje działania hormonalnego. Prezentuje silne działanie anaboliczne, słabe androgenne oraz progestagenne. Powoduje przyspieszenie syntezy białek i zatrzymanie azotu i fosforu, co prowadzi do szybkiego przyrostu masy ciała oraz przyspieszeniu wzrostu kości. Jest bardzo tani. Podaje się go w tabletkach, a nie w zastrzykach, przez co wiele osób uważa go za mało szkodliwy. Powinno się go podawać przy diecie bogatej w białka, witaminy oraz minerały. Należy zatem poważnie zastanowić się nad jego stosowaniem, ponieważ powoduje dużo skutków ubocznych, do których zwiększoną agresję, narażenie na chwiejność emocjonalną, niepobudliwość, wypadanie włosów, problemy skórne, poczynając od trądziku, zaburzenia potencji i erekcji, powiększenie gruczołu sutkowego (ginekomastia), wzrost tkanki tłuszczowej, może także powodować nowotwory, zaburzenia pracy serca, uszkodzenie organów wewnętrznych, a przede wszystkim nerek, wątroby czy trzustki.

Metenolon (inaczej też: Primobolan)

Pochodna dihydrotestosteronu (DHT), jednego z najważniejszych hormonów płciowych, steryd anaboliczno-androgenny. Stosowany do powolnej budowy masy i siły mięśni. Podawany w tabletkach. Powoduje mało skutków ubocznych. Normatywne skutki uboczne to przede wszystkim zmianę profilu lipidowego krwi, zwiększenie hematokrytu, zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, większe ryzyko kontuzji stawów. Rzadko wywołuje toksyczne zmiany w płucach, kaszel oraz duszność.

Anapolon (inaczej też Anadrol)

Nazwa handlowa to Oxymetholone, zwany w kulturystyce jako “Antek”, pochodna dihydrotestosteronu (DHT), silny steryd anaboliczno-androgenny. Skutki uboczne do przede wszystkim zwiększenie popędu płciowego, maskulinizacja, zwiększony wzrost włosów, zmiana głosu, depresja, letarg, ból głowy, obrzęk, priapizm, zmiana koloru skóry, żółtaczka, nowotwory. Jego hepatotoksyczność może powodować uszkodzenie wątroby. Dlatego zalecana jest bardzo duża ostrożność. Nie powinien być stosowany dłużej niż 4 tygodnie. Skutkiem przyjmowania jest przyrost masy mięśniowej. Stosowany przy leczeniu anemii – powoduje wzrost żelaza we krwi.

Winstrol (stanazolon)

Popularny steryd anaboliczno-androgenny, pochodna dihydrotestosteronu (DHT). Wysoce toksyczny. Przyczynia się do zwiększenia syntezy białek. Stosowany do wzrostu siły mięśniowej bez przybierania masy ciała. W kulturystyce używany także do rzeźbienia masy. Skuteczniejszy w zastrzykach niż w tabletkach. Należy robić przerwy w jego stosowaniu, ponieważ zaburza pracę serca i uszkodzenie wątroby. Zdarzają się przypadki zmęczenia, wymiotów, bólów brzucha i objawów żółtaczki, skrajnie prowadzących do śmierci. Dawkowanie: 20-50 mg dziennie. Z uwagi na toksyczność zaleca się przyjmowanie leków osłonowych.

Testosteron

Organiczny związek chemiczny z grupy androgenów, zwany męskim hormonem płciowym, choć posiadają go również kobiety. Wykazuje silne właściwości anaboliczne i androgenne. Naturalnie wytwarzany jest w jądrach i w mniejszym stopniu w korze nadnerczy, z kolei u kobiet w jajnikach i łożysku. Znalazł zastosowanie w leczeniu obniżonego libido, zaburzeń erekcji. Zwiększa masę mięśniową przez pobudzenie syntezy białek, owłosienie ciała, objętość gruczołu krokowego, zwiększa poziom cholesterolu we krwi. U kobiet stosowany przy hirsutyzmie oraz maskulinizacji.

Oksandrolon (Oxandrolone) – również pod marką Anavar oraz Oxandrin

W skrócie Oxa – steryd anaboliczno-androgenny. Syntetyczny androstan sterydów. Także pochodna dihydrotestosteronu (DHT). Bardziej anaboliczny niż androgenny. Stosowany doustnie. Poprawia twardość i jakość mięśni. Działanie opiera się na syntezie fosforanu kreatyniny. Uważa się go za słaby steryd. Wykorzystywany do powrotu do zdrowia po oparzeniach, a także przy leczeniu bólu kości przy osteoporozie. Do skutków ubocznych należy zaliczyć zwiększenie wzrostu włosów, wzrost libido, zmiana głosu, maskulinizacja.

Trenbolon (inaczej też: Parabolan)

Kolejny steryd anaboliczno-androgenny, pochodna Nandrolonu. Silne działanie androgeniczne. Działa aż pięć razy silniej niż testosteron. Stosowany w iniekcjach do wzrostu masy mięśniowej, ale także podczas redukcji. Zwiększa retencję azotu w tkance mięśniowej. Zmienia partycjonowanie składników odżywczych. Ogranicza odkładanie się tłuszczów i zwiększa wchłanialność minerałów oraz witamin. Używany w weterynarii, a także klinicznie. Skutkami ubocznymi trenbolonu mogą być bóle głowy, krwotoki z nosa, napady ostrego kaszlu, łysienie, bezsenność, przerost prostaty, trądzik, przetłuszczają się skóra oraz wzrost agresji. Zwiększa tempo neurodegeneracji mózgu zwłaszcza poprzez szybsze obumieranie komórek hipokampu.

Nandrolon

Znany również jako “deka” – steryd o działaniu anabolicznym i androgennym. Działa podobnie jak testosteron, ale o wiele silniej. Powoduje wzrost masy mięśniowej oraz zwiększenie gęstości minerałów kości. Zwiększa odporność na ból. U kobiet stosowany w leczeniu osteoporozy oraz po okresie menopauzy. Przydaje się także przy niedoborze białek. Nie działa podany doustnie, a jeśli już to wchłanialność jest znikoma. Podawany w zastrzykach. Głównymi skutkami ubocznymi może być obniżenie libido, zahamowanie spermatogenezy, zaburzenia erekcji, powiększenie piersi u mężczyzn, z kolei u kobiet zaburza miesiączkowanie, hamuje owulację i pogłębia barwę głosu.

Omnadren (najczęściej Omnadren250)

Środek olejowy składający się z czterech różnych estrów testosteronu (fenylopropionian testosteronu, propionian testosteronu, izoheksan testosteronu oraz dekanian testosteronu), stosowany domięśniowo w iniekcjach. Działa androgennie. Znacznie przyspiesza wzrost masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Utrzymuje się w organizmie nawet do 3 miesięcy. Skutki uboczne podobne jak przy testosteronie, zwłaszcza dotyczące rozwoju drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. W medycynie stosowany przy zaburzeniach późnego okresu dojrzewania. Odradza się go kobietom z uwagi na wysokie ryzyko następczego wystąpienia nowotworu.

Boldenon

Ze względu na wysoką skuteczność bardzo popularny steryd anaboliczny. Mimo, że znany już od 1949 roku uważany jest za jeden z najnowocześniejszych – tzw. anabolik nowej generacji. Wykazuje niewielką aktywność estrogenową. Porównuje się go do słabego testosteronu. Podaje się go domięśniowo w iniekcjach. Poprawia gęstość mięśni oraz ich siłę. Zwiększa produkcję czerwonych krwinek. Przy odpowiednim stosowaniu z innymi sterydami używany przy pracy nad rzeźbią. Ma niską aromatyzację. Wzmaga apetyt podczas jego podawania. Powoduje niewielką ilość skutków ubocznych jak wzrost włosów czy trądzik.

Podsumowanie

To tylko niektóre najbardziej popularne sterydy. Jak widać mają różne działanie, a także powodują różne skutki uboczne, dlatego ich stosowanie powinno uwzględniać sytuację zdrowotną, przede wszystkim przyjmowane leki i być kontrolowane. Pamiętaj, że w sporcie mogą być uznane za niedozwolony doping. Informacje przedstawione w tekście nie stanowią zachęty do ich stosowania w niedozwolonych sytuacjach, a jedynie przedstawiają informacje charakteryzujące poszczególne i najpopularniejsze produkty.