Używając sterydów anabolicznych (nie w celach medycznych), liczymy na to, że dzięki nim w naszym organizmie zajdzie szereg pożądanych zmian funkcjonalnych. Jest to efekt jak najbardziej pożądany. Sportowcy wspomagający się kuracją sterydami mogą liczyć na dużą przewagę. Medal ma jednak dwie strony i oprócz pozytywnego aspektu stosowania sterydów istnieje również ten negatywny. O nim również należy wspomnieć. Skutki uboczne terapii sterydowej występują jednak najczęściej w przypadku znacznego przekroczenia zalecanych dawek preparatu. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Należy zachować rozsądek i przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących dawkowania. Inaczej zrobimy sobie więcej szkody niż pożytku. Poniżej wymienimy najważniejsze z pożądanych zmian zachodzących w naszym ciele po sterydach. Efekty uboczne to temat na osobny artykuł.

Zwiększona wydolność tlenowa organizmu.

W wyjaśnieniu tego zagadnienia przyjdzie nam z pomocą znajomość biologii. Dokładniej mówiąc chodzi o budowę komórki. Istotnym z punktu widzenia wydolności elementem składowym komórki są mitochondria. Położenie ich w poszczególnych komórkach nie jest zawsze takie same. Są one bardzo wrażliwe na wykrywanie miejsc o większym zapotrzebowaniu na energię. Przemieszczają się w ich kierunku. Zażywając sterydy anaboliczne, sprawiamy, że mitochondria skupiają się pomiędzy fibrylami komórek mięśniowych. Z kolei ich zadaniem jest synteza sterydów oraz wytworzenie enzymu, który odpowiada za międzykomórkowy transport energii. Enzym ten to adenozynotrójfosforan, czyli popularny ATP. Zatem w trakcie trwania kuracji sterydowej, ciało człowieka, poddającego się wysiłkowi fizycznemu, jest w stanie przyswoić więcej tlenu, co z kolei przekłada się na większy zysk energetyczny.

Zauważalne zwiększenie masy mięśniowej.

Punkt ten jest o tyle ważny, że czynnik ten, jest z reguły zasadniczym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na wspomaganie się. Zwiększona masa mięśni i pięknie wyrzeźbiona sylwetka to główny czynnik, który bierzemy pod uwagę. Pozostałe zmiany, dzieją się niejako przy okazji samej kuracji. Bez względu na to, co jest dla nas najważniejsze, warto wiedzieć, w jaki sposób ten proces zachodzi? Rozpatrując przyczyny zwiększenia masy mięśniowej, dostrzegamy wyraźnie trzy odrębne kategorie. Pierwsza z nich to powiększenie się rozmiaru poszczególnych włókien mięśniowych. Druga to zwiększenie się ilości tych włókien (choć nie jest to regułą, występuje jedynie po niektórych sterydach anabolicznych). Ostatni z powodów przyrostu mięśni to magazynowanie wody w tkankach, powodujące zwiększenie ich masy. Prócz tego warto wspomnieć o odpowiedniej diecie, która jest tu czynnikiem kluczowym. Musi ona być zrównoważona i bogata w proteiny. Na koniec pozostaje jeszcze dieta i trening. Wszystkie te czynniki mogą w znaczący sposób zwiększyć masę naszych mięśni.

Redukcja tkanki tłuszczowej.

Sterydy przyspieszają przemianę materii, czego skutkiem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Dzięki większej wydolności poprawiona jest zdolność sportowca do większego i bardziej intensywnego wysiłku fizycznego. To zaś jest prostą drogą do spalania kolejnych partii tłuszczu. Ponadto, niektóre z substancji mają specjalne właściwości, ukierunkowane tylko na redukcję tkanki tłuszczowej.
Anavar hamuje produkcję hormonów stresu, które m.in. odpowiadają za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo preparat ten jest uważany za niezwykle bezpieczny jak na tę grupę produktów. Pomaga zmniejszyć poziom globuliny i hamuje produkcję hormonu glukokortykoidowego.
Clenbuterol, który w zasadzie nie jest sterydem, powoduje obniżenie apetytu.
Widzimy więc, że redukcja tkanki odbywa się wielopłaszczyznowo.

Wzrost siły fizycznej.

Za zwiększenie tej cechy odpowiada kilka czynników. Zarówno farmakologicznych, jak i tych zależnych od samego zawodnika. Do tych farmakologicznych zalicza się oczywiście zastosowanie sterydów anabolicznych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wpływają na syntezę białek, a także na retencję wody w samych tkankach, oraz wokół nich. Zwiększają również poziom testosteronu oraz poprawiają gęstość kości, czyniąc je bardziej wytrzymałymi na obciążenia podczas treningu. To właśnie wpływa pozytywnie na zwiększenie siły. Czynnikami bardziej uzależnionymi od determinacji i zaangażowania samego sportowca są dieta bogata w białko oraz intensywny wysiłek. Ciężki i długotrwały. Tylko regularne ćwiczenia powodują zwiększanie elementów kurczliwych mięśni. Tutaj sportowiec ma najwięcej do powiedzenia. Łatwo przestrzegać diety, natomiast zachowanie regularności treningów jest zadaniem wymagającym nawet dla bardzo zdyscyplinowanych sportowców. Jeśli przyrost siły jest dla nas jednym z ważniejszych celów, należy pamiętać o niezwykle istotnym szczególe. Mianowicie przyrost siły jest zauważalny jedynie podczas kuracji sterydowej. To dlatego, by móc realizować bardziej złożone i intensywne treningi. Krótko po odstawieniu sterydów sytuacja wraca do normy, a poziom siły fizycznej utrzymuje się na poziomie sprzed jej rozpoczęcia.

Szybsza rekonwalescencja w przypadku kontuzji.

Zwiększona synteza białka w organizmie, w którym zastosowano terapię anabolikami, wpływa pozytywnie na zmniejszenie podatności tkanki łącznej i mięśniowej na uszkodzenia i kontuzję. Co naturalne, przyczynia się również do znacznie szybszej rekonstrukcji tkanek, jeśli jakaś kontuzja już miała miejsce. To zaś, mówiąc w skrócie, przyspieszona rekonwalescencja. Nie dość, że organizm szybciej regeneruje się po intensywnym treningu, to jeszcze jest bardziej odporny na zmęczenie. Dzięki temu sam trening może trwać dłużej. Zawodnik zaś osiąga lepsze rezultaty. Nasz organizm potrafi magazynować tłuszcz, ale nie białko. Ono musi być dostarczane z pożywieniem. Proteiny są bowiem jednym z głównych budulców ludzkiego ciała. Występują one nie tylko w mięśniach, ale też w enzymach, skórze, oraz w wielu innych elementach naszego organizmu. Profesjonalny sport nie pozostawia zbyt wiele wolnego czasu. Wielotygodniowe leczenie kontuzji byłoby przekreśleniem niejednej kariery, w związku z tym większa odporność mięśni i ich szybsza rekonstrukcja są niezwykle istotne z punktu widzenia profesjonalnego zawodnika.

Zwiększenie szybkości.

Ciało człowieka wytwarza energię na trzy różne sposoby. Wykorzystuje się je podczas różnych rodzajów aktywności fizycznej. Są to glikoliza beztlenowa, przemiana tlenowa oraz szlak ATP — PC. Jeśli uprawiamy sport wymagający szybkości, taki jak sprint, organizm używa w przeważającej części właśnie szlaku ATP — PC. Dominuje on podczas maksymalnych obciążeń fizycznych. Do zaistnienia tego procesu potrzebne są ATP i fosfokreatyna. Oba enzymy dostępne są w mięśniach. Użycie sterydów anabolicznych powoduje zaś zwiększenie syntezy fosfokreatyny w tkankach. Cały ten proces uwalnia energię szybko, ale przez krótki czas. Gdy wysiłek trwa dłużej, organizm musi radzić sobie inaczej. Wykorzystuje glikogen i tłuszcze.
Warto wspomnieć, że zastosowanie sterydów zwiększa również ilość czerwonych krwinek. Rośnie zdolność do zaopatrywania w tlen i inne, ważne dla komórek substancje odżywcze. To przekłada się na większą wydolność tlenową, większą szybkość. To działa jak system naczyń połączonych. Opisane wcześniej spalanie tkanki tłuszczowej również pośrednio wpływa na szybkość zawodnika.
Z powyższego zestawienia widać doskonale, że stosowanie terapii sterydowej przynosi wiele spektakularnych korzyści. Są osoby, które użyją sterydów, ponieważ liczy się dla nich tylko jedna ze zmian. Dla większości jednak istotne są wszystkie lub prawie wszystkie. Są one od siebie zależne i bardzo często wynikają jedna z drugiej. Sterydy były, są i wciąż będą popularne. Bez względu na skutki uboczne. By ich uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia trzeba rzetelnie podejść do tematu i nie stracić głowy. Stosowanie wszystkiego, jak leci nie jest dobrym pomysłem. Chłodna kalkulacja, przestrzeganie zaleceń producenta oraz zaangażowanie podczas treningu powinny sprawić, że samo zastosowanie sterydów będzie zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.